Εξαιρετικό παιχνίδι με πλούσιο θέαμα στο Αλκαζάρ

Σούπερ Λίγκα: Λάρισα-Ατρόμητος 2-2

Στο 2-2 έμειναν Λάρισα και Ατρόμητος στο Αλκαζάρ, προσφέροντας αύθονο θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο. τα γκολ της ΑΕΛ πέτυχαν οι Μετίν και Ρομέου, ενώ για τον Ατρόμητο σκόραραν οι Καλαντζής και Φαβάλι. Με δέκα παίκτες τελείωσαν τον αγώνα οι Περιστεριώτες, που είχαν και χαμένο πέναλτι.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε εκατό τοις εκατό στους γηπεδούχους. Στο 20ό λεπτό ο Ντε Νίγκρις απείλησε για πρώτη φορά, αλλά ο Μιχαηλίδης απέκρουσε. Τρία λεπτά αργότερα ο Τουμέρ Μετίν βρέθηκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι. Αυτό που δεν κατάφερε στο 23' ο Τούρκος, το πέτυχε ένα λεπτό αργότερα, μετά από σέντρα του Αμπουχατζίρα.

Η Λάρισα συνέχισε να πιέζει, με τον Μιχαηλίδη να σώζει τετ α τετ των Τουάμα και Ντε Νίγκρις στο 28' και στο 33'. Στο 38ο λεπτό ήρθε το δεύτερο γκολ για τους "βυσσινί". Ο Ρομέου σούταρε και νίκησε τον Μιχαηλίδη.

Ωστόσο, αυτό δεν έμελλε να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στο 45' ο Καλαντζής με πλασέ μείωσε σε 2-1, με τους Λαρισαίους να διαμαρτύρονται δίκαια για οφσάιντ. Στο 49' οι αμυντικοί της ΑΕΛ απομάκρυναν άσχημα, με τον Φαβάλι να μένει μόνος του, σούταρε και ισοφάρισε, με τον Μάλαρτζ να φέρει ευθύνη, αφού άργησε να πέσει.

Στο 63' ήρθε η μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο να κλέψει τη νίκη, αφού ο Μιχάλης Κουκουλάκης καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Αμπουχατζίρα, αλλά ο Μάλαρτζ απέκρουσε την εκτέλεση του Ολιβέιρα. Αποβολή για τον Ατρόμητο στο 68', με τον Μπλένχιο να λέει αντίο στο ματς.

Στο 80' ο Μετίν σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά στάθηκε και πάλι άτυχος, αφού βρήκε και πάλι το δοκάρι του Μιχαηλίδη.

ΣΚΟΡΕΡ: 24' Μετίν, 38' Ρομέου - 45' Καλαντζής, 49' Φαβάλι
ΔΟΚΑΡΙΑ: 23', 80' Μετίν
ΧΑΜ. ΠΕΝΑΛΤΙ: 63' Ολιβέιρα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βενετίδης, Μετίν - Μπλένχιο
ΚΟΚΚΙΝΗ: 68' Μπλένχιο (2 κίτρινες)

ΛΑΡΙΣΑ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μάλαρτζ, Μπουκουβάλας (59' Μελίσσης), Βενετίδης, Νταμπίζας, Ααράμπ, Μετίν, Ντέλσον, Τουάμα, Ρομέου, Αμπουχατζίρα, Ντε Νίγκρις (60' Κάσας)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Ολιβέιρα, Κουτσόπουλος, Μπλενχιο, Νάστος, Φαβάλι, Νεμπεγλέρας, Σαρμιέντο, Τάτος (69' Μπρίτο), Καλαντζής (52' Σφακιανάκης), Περόνε (60' Αναστασάκος)