Στο 1-1 με τον Αστέρα έμεινε ο “δικέφαλος”

Άφησε βαθμούς στην Τρίπολη ο ΠΑΟΚ

Δεν κατάφερε να φύγει νικητής από την Τρίπολη ο ΠΑΟΚ. Ο “δικέφαλος” έμεινε στο 1-1 με τον Αστέρα και άφησε πίσω του πολύτιμους βαθμούς. Το σκορ άνοιξε στο 48' με ένα εξαιρετικό σουτ ο Γιώργος Φωτάκης, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 62ο λεπτό, όταν ο Τσέζαρεκ εκμεταλλεύτηκε τη λάθος συνεννόηση του Τσιρίλο με τον Χαλκιά. Τραυματίστηκε ο Βιτόλο, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για κάκωση έσω χιαστού.

Η πρώτη φάση του αγώνα ανήκε στους Θεσσαλονικείς. Ο Βιεϊρίνια σούταρε στο 9ο λεπτό, αλλά ο πολύ καλός Ματίας Ντεγκρά έπεσε στη γωνία του τέρματός του και μπλόκαρε. Στο 22' ο Ίβιτς έπιασε καλό σουτ στην κίνηση, όμως ο Αργυρόπουλος έβαλε το σώμα του και έσωσε το τέρμα του Αστέρα. Στο 24ο λεπτό ο Μουσλίμοβιτς έβγαλε τον Κονσεϊσάο σε πλεονεκτική θέση, όμως και πάλι ο Ντεγκρά ήταν εκεί και έσωσε.  Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ έγινε για πρώτη φορά απειλητικός. Ο Έντερ έκανε εξαιρετική ενέργεια, ο Βίλτσες σούταρε και ο Χαλκιάς απομάκρυνε.

Στο 48ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Ο Φωτάκης βρέθηκε μόνος του έξω από την περιοχή και από εκεί σπάνια συγχωρεί. Ο νεοαποκτηθείς χαφ έπιασε το σουτ και έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Ντεγκρά.

Στο 62' ο Αστέρας απάντησε. Ο Ντεγκρά έκανε το βολέ, ο Τσιρίλο δεν αντιλήφθηκε τον Τσέζαρεκ, αφού δεν τον προειδοποίησε ο Χαλκιάς, και επιχείρησε να δώσει με το κεφάλι στον τερματοφύλακά του. Ο Τσέζαρεκ μπήκε ανάμεσά του και προ κενής εστίας έφερε το ματς στα ίσια.

ΣΚΟΡΕΡ: 62' Τσέζαρεκ – 48' Φωτάκης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ. Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρντόσο – Αραμπατζής, Φωτάκης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ
(Μάριο Γκόμες): Ντεγκρά, Μαρσελάο, Ουριμπάρι, Αργυρόπουλος, Καρέρα, Βίλτσες (65' Ζεάν Κάρλος), Μπαστία, Καρντόσο, Λαζαρίδης, Τσέζαρεκ (82' Καούνος), Εντερ (58' Ρίος)
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Τσιρίλο, Σαβίνι, Λίνο, Αραμπατζής, Ιβιτς (75' Φιλόμενο), Φωτάκης, Βιτόλο (8' Γκαρσία), Κονσεϊσάο (68' Κουτσιανικούλης), Μουσλίμοβιτς, Βιεϊρίνια