Πρώτη φετινή νίκη για τους Ηρακλειώτες

Σούπερ Λίγκα: Εργοτέλης-Skoda Ξάνθη 1-0

Την πρώτη του φετινή νίκη πήρε ο Εργοτέλης, που κέρδισε 1-0 την Ξάνθη στο Παγκρήτιο. Το μοναδικό τέρμα των γηπεδούχων πέτυχε ο Λεάλ στο πρώτο λεπτό, μετά από λάθος της άμυνας της ακριτικής ομάδας. Κορυφαίος του αγώνα ο Σήφης Δασκαλάκης, που κράτησε το μηδέν παρά τις προσπάθειες των παικτών της Skoda.

Το ματς ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Εργοτέλη. Η άμυνα της Ξάνθης πιάστηκε στον ύπνο και ο Σέρχιο Λεάλ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Γκσπούρνινγκ. Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και μόλις στο 5' έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Ο Φαμπιανέσι έπιασε ένα σκαφτό σουτ, αλλά ο Δασκαλάκης δήλωσε για πρώτη φορά “παρών”. Το ίδιο έκανε και στη φάση του 7ου λεπτού, αποκρούοντας το εξαιρετικό φάουλ του Φαμπιανέσι. Στο 11ο λεπτό, ο Μπούντιμιρ βγήκε μόνος του με τον Γκσπούρνινγκ, αλλά καθυστέρησε και έδωσε ευκαιρία στους αμυντικούς να τον κόψουν. Στο 45' ο Λεάλ μπήκε ξανά απειλητικά στην περιοχή, αλλά το αριστερό πλασέ που επιχείρησε έδιωξε με τα πόδια ο τερματοφύλακας της Ξάνθης.

Στο 69' η Ξάνθη έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Πόι βρέθηκε ολομόναχος στη μικρή περιοχή, αλλά νικήθηκε και πάλι από τον Δασκαλάκη. Από εκεί και πέρα ο Εργοτέλης έκλεισε τους διαδρόμους, κράτησε χαμηλά το ρυθμό του αγώνα και το ματς κύλησε ομαλά προς το τελικό σφύριγμα.

ΣΚΟΡΕΡ: 1' Λεάλ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ. Δαλούκας (Θεσσαλίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρομάνο – Μάνταλος, Βάλλας, Κουκιέλκα

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Χίμπλινγκερ, Βίσιο, Σασιασβίλι, Μπέτο (73' Ορφανός), Ρομάνο, Ρουμπάκης, Φραγκουλάκης (86' Κορδονούρης), Μπούντιμιρ, Ζούνιορ, Λεάλ (74' Δ. Κοιλιάρας)
SKODA ΞΑΝΘΗ (Βόλφγκανγκ Βολφ): Γκσπούρνινγκ, Κωστούλας, Παπαδημητρίου, Βάλλας,  Τζάγκι, Κουκιέλκα, Μάνταλος (55' Στρμπα), Φαμπιανέσι , Κιντάνα (76' Σουάνης), Πόι, Λέιτε (46' Βακουφτσής)