Την πρώτη τους φετινή νίκη πανηγυρίζουν οι Βοιωτοί

Σούπερ Λίγκα: Μεγάλη νίκη του Λεβαδειακού, 1-0 τον Πανιώνιο

Μία μεγάλη νίκη πήρε ο Λεβαδειακός, ο οποίος επικράτησε 1-0 στην έδρα του επί του Πανιωνίου. Το γκολ των “Βοιωτών” πέτυχε στο 70' ο Γιώργος Μπάρκογλου, ο οποίος το καλοκαίρι αποκτήθηκε από τους “κυανέρυθρους”! Δύο λεπτά νωρίτερα, ο Άλβαρο Ρεκόμπα είχε την ευκαιρία να βάλει μπροστά τον Πανιώνιο, αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει από τα 11 βήματα. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κουμόρτζι στο 85'.

Ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά και πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα έχασε την πρώτη του ευκαιρία, με τον Σίμωση να μην μπορεί να νικήσει τον Μπλάζιτς στο τετ α τετ. Στο 14' ήταν ο Ρεκόμπα που έφτασε κοντά στο γκολ, ύστερα από ωραία ατομική προσπάθεια, αλλά πλάσαρε άουτ, ενώ στο 18' το φαλτσαριστό σουτ που επιχείρησε ο Ουρουγουανός πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στη συνέχεια ο Λεβαδειακός προσπάθησε να αντιδράσει και είχε κάποιες καλές προσπάθειες, όπως αυτή με τον Μπάρκογλου στο 29' και τον Ναπολεόνι στι 32'.

Με το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου ο Λεβαδειακός έδειξε πιο έντονη επιθετική δραστηριότητα. Στο 47' με τον Σερζίνιο, που μπήκε από αριστερά και σούταρε διαγώνια άουτ και στο 57' με τον Αγκάλι να ξεχύνεται μπροστά και τον Μπέλιτς να προλαβαίνει και να πέφτει στα πόδια του. Ωστόσο η μεγάλη ευκαιρία ανήκε στον Πανιώνιο. Στο 69' ο Μασάδο ανέτρεψε τον Νικολάου, ο Γιάχος έδωσε πέναλτι, αλλά ο Ρεκόμπα νικήθηκε και πάλι από τον Μπλάζιτς.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ που έκρινε τον αγώνα. Ο Μουλόπουλος σέντραρε και ο Μπάρκογλου με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της πρώην ομάδας του, δίνοντας στο Λεβαδειακό τους πρώτους βαθμούς του στο πρωτάθλημα.