Έχασε πέναλτι ο Μπλάνκο, από μία αποβολή οι δύο ομάδες

Με γκολ του Καφέ, η ΑΕΚ 1-0 τον Ηρακλή

Μία κεφαλιά του Παντελή Καφέ στο 14ο λεπτό του αγώνα με τον Ηρακλή χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ΑΕΚ. Η 'Ένωση” είχε και χαμένο πέναλτι στο 21' με τον Μπλάνκο, ενώ έμεινε με δέκα παίκτες στο 54' μετά από αποβολή του Σκόκο, που πήρε δύο κίτρινες σε τρία λεπτά. Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 82', όταν αποβλήθηκε και ο Παπαζαχαρίας. Με αυτόν τον τρόπο η ΑΕΚ διατήρησε το απόλυτο των βαθμών, κάτι που έχει πετύχει και ο Παναθηναϊκός, με ματς παραπάνω.

Ο Παντελής Καφές πετυχαίνει το γκολ που έμελλε να χαρίσει τη νίκη στην ΑΕΚ Ο Παντελής Καφές πετυχαίνει το γκολ που έμελλε να χαρίσει τη νίκη στην ΑΕΚ Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν αρκετά καλό, με την ΑΕΚ να μπαίνει από νωρίς μπροστά στο σκορ. Στο 14' ο Λεονάρντο εκτέλεσε κόρνερ και ο Καφές με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοβαλέφσκι. Στο 21' ο Ντάκος έδωσε πέναλτι για ανατροπή του Καφέ από τον Ιάκομπ, αλλά ο Μπλάνκο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κοβαλέφσκι. Στο 29΄ ο Ντίκα έκανε αισθητή την παρουσία του με ένα εξαιρετικό σουτ που έφυγε άουτ, ενώ στο 43΄ ο Μπλάνκο από πολύ καλή θέση δεν αξιοποίησε την κάθετη πάσα του Νέμεθ κι έτσι παρέμεινε το 1-0.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, μία ανόητη ενέργεια του Σκόκο, που ενώ είχε δεχθεί κίτρινη κλότσησε την μπάλα νευριασμένος, άφησε την “Ένωση” με δέκα παίκτες. Αυτή η εξέλιξη «φρέναρε» την ΑΕΚ και έκανε τον Ηρακλή να βγει μπροστά, όμως σε ελάχιστες περιπτώσεις οι παίκτες του κατάφεραν να απειλήσουν. Στο 82΄ επήλθε αριθμητική ισορροπία, καθώς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Παπαζαχαρίας. Ο κίνδυνος για την ΑΕΚ ήρθε στο 89΄, όμως ο Σάχα εξουδετέρωσε το σουτ του Μπόσνιακ από καλή θέση και κράτησε τη νίκη για την ομάδα του.