Σούπερ Λίγκα: Καβάλα – Ατρόμητος 2-1

Πρώτη νίκη της Καβάλας ενώπιον του κοινού της και δεύτερη στο πρωτάθλημα. Η μακεδονική ομάδα επικράτησε με 2-1 του Ατρομήτου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής Σούπερ Λίγκας. Έτσι η Καβάλα έφτασε τους 7 βαθμούς, ενώ ο Ατρόμητος αγνοεί την χαρά της νίκης και έχει μόλις ένα πόντο. Ο Ονουάτσι (45’) και ο Σουλτανίδης (58') πέτυχαν τα γκολ της Καβάλας, ο Φαβάλι είχε ισοφαρίσει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Στο πρώτο ημίχρονο η Καβάλα είχε τα ηνία του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει το γκολ, πότε λόγω των επεμβάσεων του πολύ καλού Μιχαηλίδη και πότε λόγω της αστοχίας του Σουλτανίδη. Και μπορεί σε γενικές γραμμές το ματς να ήταν ανιαρό, με εξαίρεση κάποιες θεαματικές εμπνεύσεις του Ουίλσον Ορούμα, μακράν του κορυφαίου παίκτη του αγώνα, στις καθυστερήσεις όμως οι δύο αντίπαλοι αφηνίασαν.

Στο 45’ ο Ονουάτσι εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας των Περιστεριωτών, και από κοντά πλάσαρε τον Κηπουρό, που μόλις ένα λεπτό νωρίτερα είχε αντικαταστήσει τον τραυματία Μιχαηλίδη, ο οποίος καταχειροκροτήθηκε από τους αντίπαλους οπαδούς. Και όμως, αυτό δεν έμελλε να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Ο Φαβάλι πήρε την κατάσταση στα χέρια του, πέρασε με σλάλομ τέσσερις αμυντικούς και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Ιτάνζ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Καβάλα ήλεγχε και πάλι το κέντρο, κυρίως για ακόμη μία φορά χάρις στον ακούραστο Ορούμα. Τελικά, οι «Αργοναύτες» έφτασαν στη νίκη, αφού στο 58ο λεπτό ο Σουλτανίδης (ΦΩΤΟ)  έκανε ότι ξέρει καλύτερα από τον καθένα. Να σκοράρει. Είναι τυχαίο άλλωστε ότι πέρσι τα δικά του τέρματα οδήγησαν στην άνοδο την ομάδα του; Ο φορ της Καβάλας εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ιωάνου και με κεφαλιά έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

ΣΚΟΡΕΡ: 45' Ονουάτσι, 58' Σουλτανίδης - 45' Φαβάλι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Τσινιάρης (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντομπρασίνοβιτς, Ορούμα - Κουτσόπουλος, Νάστος

ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Παπακώστας): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Ντομπρασίνοβιτς, Ντικρόκ, Πόποβιτς (54’ Ιωάννου), Φερέιρα, Ορούμα, Μεντί, Οικονόμου, Σουλτανίδης (77’ Λάκης), Ονουάτσι (69’ Θεοδωρέλλης)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ
(Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης (44’ Κηπουρός), Μπρίτο, Νάστος, Τάτος, Φαβάλι, Σαρμιέντο, Σφακιανάκης, Ολιβέιρα, Αναστασάκος, Πόποβιτς (54’ Ιωάννου)