Σούπερ Λίγκα: Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 1-3

Και δεύτερη εκτός έδρας νίκη του Αστέρα Τρίπολης, που μετά την Καβάλα θριάμβευσε σήμερα και στη Ν.Σμύρνη: 3-1 τον Πανιώνιο σ’ ένα ματς στο οποίο οι Αρκάδες κυριάρχησαν απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο. Οι Τσέζαρεκ (5’), Έντερ (39’ 43’) πέτυχαν τα γκολ της ομάδας του Μάριο Γκόμες, ενώ ο Όμο στο 69’ μείωσε για τον Πανιώνιο. Οι φίλοι της ομάδας αποδοκίμασαν τον προπονητή Εμίλιο Φερέρα, όχι όμως και τους παίκτες.

Το σκορ άνοιξε στο 5ο κιόλας λεπτό ο Ντάνιελ Τσέζαρεκ, ο κορυφαίος του αγώνα για μία ακόμη φορά, με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ουριμπάρι. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το φάουλ του Ρεκόμπα έδιωξε ο Ντεγκρά στο 12’, ενώ στο 27ο λεπτό το σουτ του Ουρουγουανού σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Αργεντινού πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

Ο Πανιώνιος συνέχισε να έχει τη πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά τελικά ο Αστέρας ήτα αυτός που έφτασε στο 2-0. Στο 39’ με σουτ έξω από την περιοχή ο Έντερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 43’ ήρθε και το 3-0 με τους δύο σκόρερ να συνεργάζονται. Ο Τσέζαρεκ έκανε πανέμορφη ατομικη προσπάθεια και την κατάλληλη στιγμή άνοιξε στον 22χρονο Βραζιλιάνο που δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει σε κενό τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος είχε ελαφρύ προβάδισμα κινήσεων, αλά όχι σε τέτοιο βαθμό ώστε να ελπίζει έσω στο βαθμό της ισοπαλίας. Τελικά, το μόνο που κατάφεραν οι Νεοσμυρνιώτες ήταν να μειώσουν με τον Σουλεϊμάν Όμο στο 68’.

ΣΚΟΡΕΡ: 5’ Τσέζαρεκ, 39’, 43’ Έντερ – 68’ Όμο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ηλίας Σπάθας (Πειραιά)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ριέρα, Σκούφαλης – Ουριμπάρι, Καρντόσο, Λαζαρίδης, Έντερ, Μπαστία

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Εμίλιο Φερέρα): Μπέλιτς, Μανιάτης, Τζαβέλλας (73' Ουέλιγκτον), Ομο (82' Λάτκα), Σιόβας, Σκούφαλης (85' Κούκετς), Αναστασόπουλος, Νικολάου, Ρεκόμπα, Ριέρα, Μπάλαμπαν

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάριο Γκόμες): Ντεγκρά, Μαρσελάο, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Ουριμπάρι, Καρντόσο (30' Αργυρόπουλος), Μπαστία, Βίλτσες (74' Ζεάν Κάρλος), Καρέρα, Τσέζαρεκ, Εντερ (58' Ρίος)