Σούπερ Λίγκα: Ηρακλής-Λάρισα 2-1

Μέσα σε πέντε λεπτά σημειώθηκαν τα τρία γκολ στο άδειο Καυταντζόγλειο, όπου ο Ηρακλής νίκησε με 2-1 την Λάρισα. Ο «Γηραιός», που είχε και δοκάρι στο 41ο λεπτό με τον Παπαστεργιανό, σκόραρε στο 66ο και 71ο λεπτό με τους Επστάιν και Γιάκομπ. Για τη Λάρισα που ακόμη δεν έχει γνωρίσει τη χαρά της νίκης, είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Αμπουχατζίρα (70`)

Ο Ηρακλής κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κέρδισε δίκαια, σ’ ένα ματς που έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας των γηπεδούχων. Ειδικά στο α’ ημίχρονο το ματς εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο της ομάδας του Προτάσοφ που έφτασε κοντά στο γκολ με τους Επστάιν (12’), Ντίκα (28’), Μπόζνιακ (29’ – απόκρουση Μάλαρζ), Παπαστεριανό (45’). Κορυφαία φάση πάντως ήταν αυτή του 41ου λεπτού: Ο Παπαστεριανός έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Μάλαρζ.

Κι ενώ στο 52’ ο Μάλαρζ είχε σωτήρια επέμβαση προ του Βουτσιά, στο 54’ πέτυχε γκολ η Λάρισα με κεφαλιά του Νταμπίζα στο οποίο κακώς ο διαιτητής υπέδειξε επιθετικό φάουλ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 66`. Ο Επστάιν, με πλασέ πάνω στην κίνηση από την πάσα ακριβείας του Νίκα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μάλαρζ, αφού πρώτα αυτή έσκασε στο έδαφος. Η απάντηση των Θεσσαλών ήταν άμεση, αφού στο 70`, από το λάθος του Κατσαμπή, έδωσε την ευκαιρία στον Μετίν να πασάρει στον Αμπουχατζίρα και εκείνος απέναντι στον Κοβαλέφσκι πλάσαρε και έγραψε το 1-1.

Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί της Λάρισας, ο Γιάκομπ, από τη βαθιά μπαλιά του Κατσαμπή, εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Ααράμπ και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-1).

ΣΚΟΡΕΡ: 66’ Επστάιν, 71’ Γιάκομπ – 70’ Αμπουχατζίρα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιαννόπουλος (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιάκομπ, Ντίε, Κατσαμπής, Μάλαρζ - Σίμιτς

ΗΡΑΚΛΗΣ (Όλεγκ Προτάσοφ): Κοβαλέφσκι, Μάρτος, Γιαννούλης, Κατσαμπής, Λέκι, Παπαστεργιανός (81` Φούφουλας), Ντιε, Έπσταϊν, Ντίκα, Μπόσνιακ (45’ Γιάκομπ), Βουτσιάς (63' Κονέ)

ΛΑΡΙΣΑ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μάλαρζ, Μελίσσης, Βενετίδης, Νταμπίζας, Ααράμπ (74` Κάσας), Ιγκλέσιας (18' Γιαννακόπουλος),Φερέιρα, Μετίν, Σίμιτς, Ρομέου (69' Τουάμα), Αμπουχατζίρα