Οι Ηρακλειώτες κατάφεραν με 10 παίκτες να επανέλθουν από το 2-0

Σούπερ Λίγκα: Λεβαδειακός-Εργοτέλης 2-2

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι στη Λιβαδειά, Λεβαδειακός και Εργοτέλης ήρθαν ισόπαλοι 2-2. Ο Γιώργος Μπάρκογλου με δύο γκολ (17', 57') έβαλε τους Βοιωτούς μπροστά στο σκορ. Στο 60' ο Εργοτέλης έμεινε με 10 παίκτες στο 60ό λεπτό, λόγω αποβολής του Σασιασβίλι, αλλά οι Μάριο Χίμπλινγκερ και Μάριο Μπούντιμιρ ισοφάρισαν για τους Κρητικούς.

Ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά και έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 17ο λεπτό, με τον Μπλάζιτς να αποκρούει το δυνατό σουτ του Κορδονούρη. Στην αντεπίθεση ήρθε το γκολ του Λεβαδειακού. Ο Ναπολεόνι σέντραρε από δεξιά και ο Μπάρκογλου σούταρε από τη μικρή περιοχή. Η μπάλα βρήκε στο γόνατό του και ξεγέλασε τον Δασκαλάκη που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Στη συνέχεια του πρώτου 45λέπτου, ο λεβαδειακός είχε την υπεροχή, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά.

Στο 48' ο Μουλόπουλος δεν μπόρεσε να κάνει το 2-0, αφού η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 55' ο Μπάρκογλου σκόραρε και πάλι. Ο έμπειρος χαφ του Λεβαδειακού σούταρε από το ύψος της περιοχής και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Δασκαλάκη. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Εργοτέλης έμεινε με 10 λόγω αποβολής του Σασιασβίλι, όμως δεν παρέδωσε τα όπλα. Στο 69' οι Κρητικοί μείωσαν, όταν ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε φάουλ και ο Χίμπλινγκερ με κεφαλιά νίκησε τον Μπλάζιτς. Στο 76' ήρθε η ισοφάριση με τον Μπούντιμιρ να πλασάρει και να δίνει έναυσμα στους συμπαίκτες του να πανηγυρίσουν. Στο 83' ο Κροάτης σκόραρε εκ νέου, με τον Παπασταμάτη να ακυρώνει το γκολ και τον Εργοτέλη να διαμαρτύρεται.

ΣΚΟΡΕΡ: 18', 55' Μπάρκογλου – 69' Χίμπλινγκερ, 76' Μπούντιμιρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Παπασταμάτης (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κόλτζος, Αγκάλι, Ταραλίδης, Μουλόπουλος, Ναπολεόνι, Μπούσι – Σασιασβίλι
ΚΟΚΚΙΝΗ: 59' Σασιασβίλι (2η κίτρινη)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Μπράνκο, Μουλόπουλος, Κόλτζος (80' Μπαλβορίν), Μασάδο, Ταραλίδης, Ναπολεόνι (74' Μαρτορέλ), Μπάρκογλου, Ζησόπουλος, Πάουλο Κόστα (65' Μπούσι), Αγκάλι
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Βίσιο, Σασιασβίλι, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης (55' Φραγκουλάκης), Μπέτο (55' Τσεσνάουσκις), Ζούνιορ, Ρομάνο, Ρουμπάκης, Μπούντιμιρ, Λεάλ