Η Skoda νίκησε με γκολ του Στρμπα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου

Σούπερ Λίγκα: Η Ξάνθη πήρε το ντέρμπι, 1-0 τον Πανθρακικό

Η Skoda Ξάνθη ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της Θράκης στα Πηγάδια. Οι γηπεδούχοι νίκησαν 1-0 τον Πανθρακικό 1-0 με γκολ του Στρμπα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και άφησε τους “πράσινους” της Κομοτηνής στον πάτο της βαθμολογίας της Σούπερ Λίγκας, χωρίς βαθμό. Η Ξάνθη τελείωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, αφού στο 78' αποβλήθηκε ο Κωστούλας.

Η πρώτη φάση του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους. Στο 14ο λεπτό, ο Οράκ σούταρε, αλλά ο Γκσπούρνινγκ απέκρουσε με υπερένταση. Στο 37' και στο 39' ο τερματοφύλακας της Ξάνθης έσωσε σε ακόμη δύο περιπτώσεις, απέναντι σε Ολίσε και Ντιαλό. Στην πρώτη της ουσιαστικά φάση, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η Ξάνθη κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ρόκα έκανε άστοχη έξοδο και Στρμπα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε καλύτερο ρυθμό. Στο 47' ο Λουτσιάνο βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, αλλά το τελείωμά του ήταν κακό και ο Ρόκα μπλόκαρε εύκολα. Στο 56ο λεπτό η Ξάνθη είχε μεγάλη ευκαιρία, αλλά η κεφαλιά του Πόι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πανθρακικού, ο οποίος είχε με τη σειρά του και αυτός δοκάρι στο 65', με κεφαλιά του Ντιαλό. Στο 76ο λεπτό ο Καζάκης δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, αφού η κεφαλιά του έφυγε μόλις άουτ, ενώ και στο 91' έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γκσπούρνινγκ να διώχνει εντυπωσιακά.

ΣΚΟΡΕΡ: 45' Στρμπα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πέτρος Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαδημητρίου, Πόι, Κωστούλας – Ολίσε, Μπαχαρίδης, Κλεμάν
ΚΟΚΚΙΝΗ: 78' Κωστούλας (2η κίτρινη)

SKODA ΞΑΝΘΗ (Κώστας Κωνσταντινίδης) Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Βάλλας, Τζάγκι, Κωστούλας, Στρμπα, Κουκιέλκα, Κιντάνα, Πόι, Λουτσιάνο(81' Φλίσκας), Βακουφτσής (72' Σουάνης)
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Αλμπέρ Καρτιέ): Ρόκα, Μπαχαρίδης, Τζόκιτς, Μαρσέλο (59' Μίτου), Οράκ (58' Μπουβάλ), Ρομπέρ (70' Καπετάνος), Κλεμάν, Ολίσε, Αργυρίου, Ντιαλό, Καζάκης