Σούπερ Λίγκα: ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ 1-1

Σε ένα ματς χορταστικό από φάσεις, ΠΑΣ και ΑΕΚ αναδείχτηκαν ισόπαλοι (1-1) στα Γιάννινα. Πάνω από 7.000 θεατές στο γήπεδο, είδαν την ΑΕΚ να προηγείται στο 52’ να προηγείται με πλασέ του Νέμεθ και τον ΠΑΣ να ισοφαρίζει στο 81’ με κεφαλιά του Κοντογουλίδη. Ένα λεπτό νωρίτερα αποβλήθηκε με δυο κάρτες στην ίδια φάση ο Ντιμπαλά. Απίστευτη φάση στο 86’ με διπλό δοκάρι της ΑΕΚ, από Καφέ, Γιάχιτς.

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό ιδίως στο πρώτο ημίχρονο με τη μια φάση να διαδέχεται την άλλη μπροστά στις δυο εστίες. Ο Μπάγεβιτς αιφνιδίασε αφήνοντας στον πάγκο τους Μπλάνκο, Λεονάρντο, Καφέ, Μάκο και επέλεξε 4-4-2 σε «ρόμβο», με μοναδικό κόφτη τον Γιάχιτς που είχε πολλά προβλήματα.

Στο 7΄, χάθηκαν δύο καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Αρχικά, ο Μπακαγιόκο βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε στα πόδια αμυντικών της ΑΕΚ και στην αντεπίθεση ο Νέμεθ έδωσε έτοιμο γκολ στον Μαντούκα αλλά ο Βραζιλιάνος αστόχησε. Η πιο μεγάλη ευκαιρία χάθηκε για τον ΠΑΣ στο 12΄, με το μακρινό σουτ του Βάντερσον στο δεξί δοκάρι της εστίας του Σάχα. Στο 34΄ η ΑΕΚ βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Παυλή να μπαίνει μέσα στην περιοχή, αλλά η πάσα που προσπάθησε να κάνει στον αμαρκάριστο Γκερέιρο δεν ήταν καλή και μπλόκαρε ο Σικαλιάς. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ντιμπαλά βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, το σουτ που επιχείρησε, όμως, ήταν απελπιστικά άστοχο. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Γιαννιώτες στο 39΄ με τον Μενδρινό να πιάνει αμαρκάριστος το σουτ μέσα από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Μπάγεβιτς έβαλε τον Μπλάνκο αντί του Παυλή και η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 52ο λεπτό. Από εξαιρετική ασίστ του Μαντούκα στον κενό χώρο, ο Νέμεθ πλάσαρε υποδειγματικά τον Σικαλιά κι έκανε το 0-1.

Η ΑΕΚ ήλεγχε πλήρως τον ρυθμό του αγώνα, στο 80’ αποβλήθηκε με δυο κάρτες μέσα σε μισό λεπτό (για τσαμπουκά με τον Χουανφράν) ο Ντιμπαλά και στο 81’ ισοφάρισε ο ΠΑΣ. Ο Άρτσε αντί να αποκρούσει έδωσε κεφαλιά …ασίστ στον Βαγγέλη Κοντογουλίδη που με νέα κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Στο 86΄ οι "κιτρινόμαυροι" είχαν διπλό δοκάρι, αρχικά σε κεφαλιά του Καφέ και στη συνέχεια με τον Γιάχιτς.

ΣΚΟΡΕΡ: 81’ Κοντογουλίδης – 52’ Νέμθ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ανδράλας, Ντιμπαλά, Σικαλιάς, Κοντογουλίδης - Γκερέιρο, Γιάχιτς
ΚΟΚΚΙΝΗ: 80΄ Ντιμπαλά (δεύτερη κίτρινη)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γ. Παράσχος): Σικαλιάς, Στάθης, Βάντερσον, Κώτσιος, Μαϊστόροβιτς, Κούσας, Ανδράλας (76΄ Κοντογουλίδης), Μενδρινός, Ντάσιος (59΄ Σαϊτιώτης), Ντιμπαλά, Μπακαγιόκο (70΄ Μιχαλόπουλος)

ΑΕΚ (Ντ. Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Χουανφράν, Μαϊστόροβιτς, Άρτσε, Γιάχιτς, Μαντούκα, Γκερέιρο, Χέρσι (86΄ Ιορντάκε), Παυλής (46΄ Μπλάνκο), Νέμεθ (74΄ Καφές).