Σούπερ Λίγκα: Παναθηναϊκός-Άρης 2-1

Εξαιρετικής ποιότητας ματς στο Ολυμπιακό Στάδιο, με αρκετές φάσεις και όμορφο θέαμα και τον Παναθηναϊκό να λυγίζει στο τέλος την αντίσταση του πολύ καλού Άρη (2-1). Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν στο 36ο λεπτό με τον Ρονάλντο και δέχτηκαν την ισοφάριση στο 42’ από αυτογκόλ του Αμπρέου. Ο Παναθηναϊκός λυτρώθηκε στο 83ο λεπτό με το 2-1 από κοντινό πλασέ του Κώστα Κατσουράνη. Ήταν η τέταρτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες των «πρασίνων» που παραμένουν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Φοβερός ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο αλλά και αρκετά τα απρόοπτα με τραυματισμούς και τρεις αναγκαστικές αλλαγές (5’ Δάρλας, 27’ Μαρίνος, 33’ Ναφτί). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε από το ξεκίνημα του αγώνα να επιβάλλει το ρυθμό του, είχε πολύ καλή διπλή ευκαιρία με Νίνη και Σαλπιγγίδη που εξουδετέρωσε στο 8’ ο Σηφάκης, ενώ στη συνέχεια ισορρόπησε το ματς ο Άρης που έγινε ιδιαίτερα απειλητικός προς την εστία του Τζόρβα.

Οι φιλοξενούμενοι αφού έχασαν κλασσική ευκαιρία με τον Αμπρέου, άνοιξαν το σκορ στο 36ο λεπτό. Από φάουλ του Φλάβιο, ο Νασούτι με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Ρονάλντο Γκιάρο, που από πολύ κοντά έγραψε το 0-1.

Κι ενώ οι οπαδοί του Παναθηναϊκού άρχισαν να αποδοκιμάζουν ήρθε σχετικά γρήγορα η ισοφάριση. Στο 42΄ ο Λέτο εκτέλεσε φάουλ και ο Αμπρέου στην προσπάθειά του να αποκρούσει με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (1-1).

Στο 52΄ο Αμπρέου σε τετ-α-τετ με τον Τζόρβα έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-2, ενώ στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός αφού έφτασε κοντά στο γκολ με τον Σαλπιγγίδη (55’), πίεσε για το δεύτερο γκολ και το πέτυχε τελικώς στο 83’ όταν ο Κατσουράνης βρέθηκε στην κατάλληλη θέση μετά την παράλληλη μπαλιά του Σαλπιγγίδη και από πολύ κοντά διαμόρφωσε με πλασέ το τελικό 2-1.

Δικαίως διαμαρτύρονται οι Θεσσαλονικείς στο 90’ για πέναλτι σε σπρώξιμο του Σαριέγκι στον Κάμπορα, μέσα στην περιοχή,

ΣΚΟΡΕΡ: 42’ αυτογκόλ Αμπρέου, 83’ Κατσουράνης – 36’ Ρονάλντο Γκιάρο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάκος (Ξάνθης)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νίνης, Βύντρα, Σαριέγκι, Κατσουράνης, Σισέ - Ρόβας, Ρονάλντο,
Νασούτι, Σηφάκης, Φερνάντες, Κάμπορα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Μαρίνος (27΄ λ.τρ. Βύντρα), Δάρλας (6’ λ.τρ. Σπυρόπουλος, λ.τρ. 72’ Καραγκούνης,  Σαριέγκι, Μπίερσμιρ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Νίνης, Λέτο, Σαλπιγγίδης, Σισέ

ΑΡΗΣ (Ιομάρ Μαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Φλάβιο, Αράνο, Νασούτι, Ναφτί (33΄ λ.τρ. Ρόβας), Φερνάντες, Γκρασιάν (85΄ Χαβίτο), Κόκε, Αμπρέου (63΄ Κάμπορα)