Σούπερ Λίγκα: ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-2

Τι κι αν έπαιζε με σοβαρές ελλείψεις (Γκαλέτι, Ζαϊρί, Μαρέσκα, Ντάρμπισιρ),ο Ολυμπιακός όχι μόνο έμεινε όρθιος στην «καυτή» Τούμπα, αλλά κατάφερε στο 90ο λεπτό με τον Αβράαμ Παπαδόπουλο να πάρει πολύ μεγάλη νίκη (2-1) στο δεύτερο και τελευταίο ματς στον πάγκο του υπηρεσιακού προπονητή Μπόζινταρ Μπάντοβιτς. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μόλις στο 10’ με τον Βιεϊρίνια, αλλά δεν είχε απαντήσεις μετά την ισοφάριση που δέχτηκε στο 41’ από τον Ντιόγο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε επιθετικά και ευτύχισε να προηγηθεί στο 10’ με κεφαλιά του Βιεϊρίνια, έπειτα από κόρνερ του Σορλέν. Γκολ που έδωσε άλλη δυναμική στον ΠΑΟΚ, που διατήρησε με τον έλεγχο του παιχνιδιού, επί της ουσίας όμως και όσο περνούσε ο χρόνος έδειξε να επαναπαύεται καθώς δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Νικοπολίδη.

Στον Ολυμπιακό ήταν εμφανής η έλλειψη λύσεων στην δημιουργία και στην επίθεση εξαιτίας των απουσιών. Παρ’ όλα αυτά όμως οι πρωταθλητές κατάφεραν στο 41’ να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του ξεχασμένου και αμαρκάριστου Ντιόγο, ύστερα από σέντρα του MVP του ματς και ηγέτη του Ολυμπιακού, Βασίλη Τοροσίδη.

Στο β’ ημίχρονο σε μια πανομοιότυπη φάση (σέντρα Τοροσίδη, κεφαλιά Ντιόγο, απόκρουση Χαλκιά) ο Ολυμπιακός άγγιξε το δεύτερο γκολ (59’), ενώ ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του μετά το 70ο λεπτό όταν έγινε τρεις φορές απειλητικός με τα σουτ των Σορλέν, Φωτάκη και την κεφαλιά του Τσιρίλο που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον "Δικέφαλο» χάθηκε στο 77΄ με τον Φιλομένο να μπαίνει ανάμεσα στους Παπαδόπουλο, Μέλμπεργκ, να κλέβει τη μπάλα και να τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη.

Κι ενώ όλοι έδειχναν συμβιβασμένοι με την ιδέα της ισοπαλίας, στο 90΄ μετά από σέντρα του Ντουντού και πρώτη κεφαλιά από τον Τοροσίδη ο Αβραάμ Παπαδόπουλος χάρισε στους πρωταθλητές μια πολύ σπουδαία νίκη.

ΣΚΟΡΕΡ:
10’ Βιεϊρίνια – 41’ Ντιόγο, 90’ Αβρ.Παπαδόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάκος (Κέρκυρας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φωτάκης, Φιλομένο - Λεονάρντο

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Σαβίνι, Γκαρσία (84΄ Ιβιτς), Τσιρίλο, Σορλέν, Λίνο, Φωτάκης, Κουτσιανικούλης, Βιεϊρίνια (89΄ Κονσεϊσάο), Μουσλίμοβιτς (46΄ Φιλομένο),

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Ραούλ Μπράβο, Μέλμπεργκ, Α. Παπαδόπουλος, Στολτίδης, Ντουντού, Λεντέσμα, Λεονάρντο (86΄ Οσκαρ), Τοροσίδης, Ντιόγκο (89΄ Γκαλίτσιος)