Καλό παιχνίδι στη Ν.Σμύρνη, κακώς δεν μέτρησε γκολ του ΠΑΟΚ

Σούπερ Λίγκα: Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 0-0

Πανιώνιος και ΠΑΟΚ αναδείχτηκαν ισόπαλοι (0-0) στη Ν.Σμύρνη στο εξ αναβολής παιχνίδι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος. Το αποτέλεσμα είναι πλασματικό, καθώς έγινε ματς με αρκετές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες, με δυο δοκάρια εκατέρωθεν κι ένα γκολ του ΠΑΟΚ με τον Βιεϊρίνια στο 74’ που κακώς δεν μέτρησε ο διαιτητής Κύρκος.

Στο πρώτο ημίχρονο, ιδίως, παίχτηκε πολύ καλό ποδόσφαιρο με ευκαιρίες και από τις δυο ομάδες κι από ένα δοκάρι. Αρχικά οι γηπεδούχοι στο 18' με μονοκόμματο σουτ του Καστελιόνε σε φάουλ του Ρεκόμπα και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι στο 25' με «κεραυνό» του Πάμπλο Γκαρσία έξω από την περιοχή.

Στο 14' ο Βιεϊρίνια είχε έξοχη ατομική προσπάθεια αλλά «νικήθηκε» στο τετ-α-τετ από τον Μπέλιτς. Στην αντεπίθεση ο Κουμορτζί βρέθηκε απέναντι στον Χαλκιά αλλά πλάσαρε άουτ. Στο 33' ο Ρεκόμπα μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε διαγώνια, όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έπεσε και μπλόκαρε.

Στο β΄ημίχρονο μπορεί να έγιναν λιγότερες κλασσικές ευκαιρίες, ωστόσο το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό με τον ΠΑΟΚ να παίζει αρκετά επιθετικά για να πάρει την νίκη και τον Σάντος να έχει εξαντλήσει τις αλλαγές από το 63ο λεπτό (Κονσεϊσάο, Παπάζογλου και Φωτάκη.)

Στο 73', όταν ο Βιεϊρίνια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ κακώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ καθώς η μπάλα έφτασε στον Πορτογάλο από αντίπαλο (Μπέλιτς). Και σαν να μην έφτανε αυτό, ένα λεπτό αργότερα (74') ο «Δικέφαλος» έμεινε με δέκα παίκτες, αφού ο νεαρός Παπάζογλου αντίκρισε κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό τάκλιν στον Κοντοέ.  Πάλι ο Βιεϊρίνια στο 79' βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Μπέλιτς έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε, ενώ στο 82' ο Πανιώνιος είχε την καλύτερη στιγμή του στο β' ημίχρονο, όταν ο Ρεκόμπα εκτέλεσε κόρνερ και ο Μανιάτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κύρκος (Ηπείρου)
ΚΟΚΚΙΝΗ: 74' Παπάζογλου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τζαβέλλας - Τσιρίλο, Γκαρσία

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Εμίλιο Φερέρα): Μπέλιτς, Μανιάτης, Τζαβέλλας, Λάτκα, Καστελιόνε (77' Σκούφαλης), Κοντοές, Κουμορτζί, Νικολάου, Ρεκόμπα, Ριέρα, Μπάλαμπαν (86' Σίμωσης)
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Μαλεζάς, Σαβίνι, Γκαρσία, Τσιρίλο, Σορλέν, Κουτσιανικούλης (46' Κονσεϊσάο), Βιεϊρίνια, Ίβιτς (63' Φωτάκης), Φιλομένο (46' Παπάζογλου)