Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τον Πανιώνιο και ανέβηκαν στην πρώτη θέση

Στην κορυφή ο Ολυμπιακός 1-0 με Ζαϊρί

Με γκολ του Ζαϊρί στο 17ο λεπτό, ύστερα από προσπάθεια του Ντιόγο, ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 στο γήπεδο Καραϊσκάκη τον Πανιώνιο και πάτησε στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας μ’ ένα ματς περισσότερο. Ο Ολυμπιακός είχε αρκετές ευκαιρίες στο α’ ημίχρονο να σημειώσει κι άλλα γκολ, ενώ ο Πανιώνιος προσπάθησε περισσότερο στο β’ ημίχρονο. Αξίζει να σημειώσουμε ότι το γήπεδο δεν ήταν γεμάτο παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός προερχόταν από τρεις μεγάλες νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένος να φτάσει στην τρίτη φετινή του νίκη. Στο 11ο λεπτό ο Ντιόγκο βρήκε τον Ντουντού, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε με πλασέ να νικήσει τον Μπέλιτς. Στο 16' ο Βραζιλιάνος αμυντικός χαφ βρέθηκε και πάλι κοντά στο γκολ, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Τελικά το 1-0 ήρθε ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Ντιόγκο βγαίνοντας από τα πλάγια έκοψε την μπάλα και ο Ζαϊρί από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πανιωνίου. Η πρώτη και μοναδική ευκαιρία των φιλοξενούμενων ήρθε στο 20ό λεπτό. Ο Ριέρα σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 37' ο Αλβαρο Ρεκόμπα υπέστη θλάση και αντικαταστάθηκε. Ο Ουρουγουανός θα απουσιάσει από τις υποχρεώσεις του Πανιωνίου για περίπου ένα μήνα, όπως παραδέχθηκε στη συνέντευξη Τύπου ο Εμίλιο Φερέρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι "Νεοσμυρνιώτες" είχαν χώρους, αλλά δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να διασπάσουν την αμυντική γραμμή των Πειραιωτών. Σιγά σιγά έμεναν από δυνάμεις και φυσιολογικά το παιχνίδι έληξε με τον Ολυμπιακό να παίρνει τους τρεις βαθμούς. Η κάθε ομάδα είχε από δύο ευκαιρίες στο δεύτερο 45λεπτο. Στο 55' ο Μπάλαμπαν εκτέλεσε φάουλ, το οποίο απέκτουσε ο Νικοπολίδης, ενώ στο 70' και στο 79' οι Ντουντού και Λεονάρντο δεν μπόρεσαν να σημαδέψουν σωστά. Η τελευταία ευκαιρία του Πανιωνίου να πάρει το βαθμό ήρθε στο 90', αλλά το σουτ του Μπάλαμπαν απέκρουσε ο Νικοπολίδης.

ΣΚΟΡΕΡ: 17' Ζαϊρί
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Παμπορίδης (Κιλκίς)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζαϊρί, Ντουντού, Στολτίδης - Κοντοές, Καστελιόνε, Λάτκα, Μπάλαμπαν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ζεβλάκοφ, Ραούλ Μπράβο, Μέλμπεργκ, Παπαδόπουλος, Λεντέσμα, Ντουντού, Τοροσίδης (81' Μήτρογλου), Λεονάρντο (89' Όσκαρ), Ζαϊρί (74' Στολτίδης), Ντιόγκο
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπέλιτς, Μανιάτης, Τζαβέλλας, Καστελιόνε (81' Σίμωσης), Λάτκα, Κοντοές, Κουμόρτζι, Νικολάου (58' Αναστασόπουλος), Ρεκόμπα (37' Μπαρόνι), Ριέρα, Μπάλαμπαν