Σούπερ Λίγκα: Αστέρας Τρίπολης-Λεβαδειακός 2-1

Διατήρησε και στην 5η αγωνιστική το αήττητο στο πρωτάθλημα ο Αστέρας Τρίπολης. Το 2-1 επί του Λεβαδειακού ήταν η τρίτη νίκη των Αρκάδων στη Σούπερ Λίγκα, με τον Ντάνιελ Τσέζαρεκ, σκοράροντας για τέταρτο σερί ματς, να σημειώνει στο 80’ το νικητήριο γκολ. Ο Λεβαδειακός που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο τον Κίκε Ερνάντεθ προηγήθηκε στο 60’ με τον Ναπολεόνι, ενώ ισοφάρισε ο Μπαστία στο 66’.

Κακό το πρώτο ημίχρονο, χωρίς καμία αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε παιχνίδι κέντρου, με πολλά λάθη στην τελική μεταβίβαση, κυρίως από την πλευρά των γηπεδούχων οι οποίοι σε καμία περίπτωση δεν δικαιολόγησαν τη βαθμολογική τους θέση. Ο Λεβαδειακός χωρίς να παρουσιάσει κάτι το ιδιαίτερο είχε τον έλεγχο του ματς, πιο καλή ανάπτυξη, αλλά δεν ανησύχησε καθόλου τον Ντεγκρά.

Διαφορετική η εικόνα του β’ ημιχρόνου, με τον Αστέρα να έχει την πρώτη ευκαιρία στο 50’ σε κεφαλιά του Τσέζαρεκ που εξουδετέρωσε ο Μπλάζιτς.

Σε αντεπίθεση που έβγαλε στο 60’ ο Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ: σέντρα του Μπάρκογλου από δεξιά και ο Ναπολεόνι με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντεγκρά (0-1).

Άμεση ήταν η απάντηση του Αστέρα που ισοφάρισε στο 66’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βίλτσες και κεφαλιά του Μπαστία (1-1). Ένα γκολ που έδωσε περισσότερη ώθηση στους γηπεδούχους που πίεσαν και στο 80ο λεπτό έφτασαν στην πλήρη ανατροπή της κατάστασης. Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Ντάνιελ Τσέζαρεκ με σουτ μέσα από την περιοχή χάρισε αυτή τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

ΣΚΟΡΕΡ:
66’ Μπαστία, 80’ Τσέζαρεκ – 60’ Ναπολεόνι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βίλτσες, Αργυρόπουλος - Μπράνκο, Ναπολεόνι, Μπούσι, Αγκάλι

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μ. Γκόμες): Ντεγκρά, Αργυρόπουλος, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Μπαστία, Καρέρα (57΄ Ουντότζι), Τσέζαρεκ (87΄ Μπαρτολίνι), Εντερ (71΄ Εστέβες), Βίλτσες.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Κίκε Ερντάντεθ): Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Κόλτζος, Μασάδο, Πάουλο Κόστα (69΄ Μπαλβορίν), Ζησόπουλος, Μπράνκο (84΄ Μπούσι), Αγκάλι, Ταραλίδης, Μπάρκογλου, Ναπολεόνι.