Σούπερ Λίγκα: Εργοτέλης-Πανθρακικός 4-0

Γκολ και θέαμα από τον Εργοτέλη που συνέτριψε με 4-0 στο Παγκρήτιο τον Πανθρακικό και συμπλήρωσε 4 σερί ματς χωρίς ήττα στη Σούπερ Λίγκα. Αντιθέτως, για την ομάδα από την Κομοτηνή ήταν η πέμπτη ήττα στο πρωτάθλημα σε ισάριθμες αγωνιστικές. Τα γκολ του Εργοτέλη σημείωσαν οι Τζούνιορ (36΄ με πέναλτι) , Μπουντιμίρ (63΄), Μπέτο (87΄) και Λεάλ (88΄).

Κι όμως στο πρώτο ημίχρονο ο Πανθρακικός ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του αγώνα και έχασε τις πιο σημαντικές ευκαιρίες. Μόλις στο πρώτο λεπτό σουτ του Καζάκη έφυγε μόλις άουτ. Άλλη μια καλή στιγμή για την ομάδα της Θράκης ήταν το σουτ άουτ του Φαγιάρδο στο 27’.

Κι ενώ ο Πανθρακικός ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, στο 35΄ ο Αργυρίου έσπρωξε τον Μπουντιμίρ μέσα στην περιοχή, την ώρα που ο Κροάτης προσπαθούσε να πιάσει την κεφαλιά. Με την υπόδειξη του βοηθού, ο διαιτητής Σιδηρόπουλος υπέδειξε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Τζούνιορ (1-0). Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Πανθρακικός έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Καπετάνο, ο οποίος μόνος του απέναντι από τον Δασκαλάκη έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία του Εργοτέλη. Ο Μπουντιμίρ μπήκε στην περιοχή του Πανθρακικού και προσπάθησε να σιγουρέψει το γκολ, δίνοντας δεξιά στον Τζούνιορ. Η μπαλιά του, όμως, δεν ήταν καλή, καθώς έκοψαν οι αμυντικοί της ομάδας της Κομοτηνής.

Η συνέχεια ανήκει αποκλειστικά στους γηπεδούχους που ανέβασαν στροφές και εκμεταλλεύτηκαν τα σοβαρά κενά στην άμυνα του Πανθρακικού.

Στο 63΄ μετά από προσωρινή απόκρουση του Βρονταρά σε σουτ του Λεάλ μέσα από την περιοχή, ο Μπουντιμίρ πήρε το "ριμπάουντ" και σε άδεια εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Στο 87΄ ο Μπέτο με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-0 κι ένα λεπτό αργότερα ο Λεάλ με πολύ ωραίο τρόπο διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 36’ πεν. Τζούνιορ, 63’ Μπουντιμίρ, 87’ Μπέτο, 88’ Λεάλ.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)