Συνεχίζεται η εντυπωσιακή πορεία των “Αργοναυτών”

Σούπερ Λίγκα: Καβάλα-Ηρακλής 1-0

Η Καβάλα συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στη Σούπερ Λίγκα. Οι “Αργοναύτες” νίκησαν τον Ηρακλή 1-0 στο “Ανθή Καραγιάννη” και έφτασαν τους 10 βαθμούς μετά από πέντε αγωνιστικές, συγκομιδή αν μη τι άλλο εντυπωσιακή για τους νεοφώτιστους που φιγουράρουν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Ντουγκλάο στο 67'.

Η Καβάλα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στη νίκη. Την πρώτη τους φάση, οι “Αργοναύτες” τη δημιούργησαν στο 5', αλλά η κεφαλιά του Σουλτανίδη, από πολύ καλή θέση, έστειλε την μπάλα στα χέρια του Κοβαλέφσκι. Η μοναδική -ουσιαστικά- ευκαιρία για τον “Γηραιό” στο ματς ήρθε στο 20', όταν ο Έπσταϊν δεν μπόρεσε να συνδυαστεί σωστά με τον Ιάκομπ και το πλασέ που επιχείρησε μπλόκαρε εύκολα ο Ιτάνζ. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Καβάα απείλησε και πάλι. Ο Ονουάτσι βγήκε μόνος του με τον Κοβαλέφσκι, αλλά αντί να σουτάρει προσπάθησε να πασάρει στον Μεντί, αλλά η μπάλα κατέληξε στους αμυντικούς του Ηρακλή.

Η Καβάλα μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σουλτανίσης έπιασε ένα πολύ καλό πλασέ, αλλά ο Κοβαλέφσκι κατάφερε να διώξει με υπερένταση. Στο 54ο λεπτό, ο Ουίλσον Ορούμα σούταρε μονοκόμματα, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Ηρακλή. Τελικά, το γκολ της Καβάλας ήρθε στο 67'. Ο Ντουγκλάο σηκώθηκε πιο ψηλά από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.