Σούπερ Λίγκα: Πανθρακικός-Άρης 1-1

Ισοπαλία (1-1) στην Κομοτηνή ανάμεσα σε Πανθρακικό και Άρη και πρώτος βαθμός στο πρωτάθλημα για την ομάδα της Θράκης ύστερα από 6 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα. Το σκορ διαμορφώθηκε στο α’ μέρος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12’ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Φαγιάρδο. Ισοφάρισε ο Άρης στο 45’ με δυνατό μακρινό σουτ του Φλάβιο. Ο Πανθρακικός τελείωσε με 10 παίκτες τον αγώνα λόγω αποβολής του Όρακ με δεύτερη κίτρινη στο 90’.

Ο Πανθρακικός με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση σε σχέση με το ματς της προηγούμενης Κυριακής στην Κρήτη, ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο δεκάλεπτο κέρδισε πέναλτι. Ο Ρομπέρζ ανέτρεψε τον Καζάκη και ο Φαγιάρδο από τα 11 μέτρα ήταν εύστοχος (1-0). Ο Ρομπέρζ γενικότερα συνάντησε αρκετά προβλήματα στο μαρκάρισμα του Καζάκη, όπως στο 41ο λεπτό όταν ξέφυγε ο ποδοσφαιριστής του Πανθρακικού αλλά δεν έκανε καλό πλασέ.

Μετά το γκολ πάντως που δέχτηκε ο Άρης πήρε τα ηνία του αγώνα και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Νωρίτερα, στο 7’ ο Νέτο είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι του Βρονταρά. Στο 13’ ο Κόκε και στο 22’ο Νέτο έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, κάτι που πέτυχε τελικά στο 45’ ο Φλάβιο με δυνατό μακρινό σουτ. Η μπάλα κόντραρε πάνω στον Ενγκαμπί και ξεγέλασε τον Βροναρά.

Ο Άρης διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και στο β’ημίχρονο και με την είσοδο του Κάλβο οι Θεσσαλονικείς έγιναν περισσότερο επιθετικοί, αλλά η ομάδα του Αλμπέρ Καρτιέ είχε εξαιρετική αμυντική λειτουργία. Ο Αμπρέου στο 66’ έχασε την ευκαιρία του αγώνα για να κάνει το 1-2, ενώ ο Πανθρακικός προσπάθησε να «κλέψει» το ματς στις αντεπιθέσεις, χάνοντας μοναδική ευκαιρία στο 72’ με τον Ντιαλό.