Σούπερ Λίγκα: ΠΑΣ Γιάννινα-Καβάλα 2-1

Με ηγέτη και σκόρερ τον Γιώργο Σαϊτιώτη ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε με 2-1 στην έδρα του την Καβάλα. Σ΄ ένα εξαιρετικό παιχνίδι με πολλές φάσεις και την Καβάλα να χάνει την μια ευκαιρία πίσω από την άλλη, ο Σαϊτιώτης σκόραρε στο 21’ με κεφαλιά και στο 83’ με πλασέ. Η Καβάλα μείωσε στο 93ο λεπτό με εντυπωσιακό σουτ του Ιωάννου.

Οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση από το ξεκίνημα του αγώνα και στο πρώτο 20λεπτο άγγιξαν δυο φορές το γκολ (3’ Κούσας, 18’ Σαϊτιώτη).  Στο 21’  καρποφόρησε η υπεροχή του ΠΑΣ, όταν σε σέντρα του Ντάσιου ο Σαϊτιώτης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Ο 28χρονος φορ, μόνιμος σκόρερ τα τρία τελευταία χρόνια του ΠΑΣ (20 γκολ πέρσι στην Β’ Εθνική), είχε και στο 25' δυνατή εκτέλεση φάουλ, λίγο πάνω από το δοκάρι.

Προς το τέλος του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο απειλητικοί, όμως σε δύο περιπτώσεις ο Ελευθερόπουλος κράτησε ανέπαφη την εστία του σε τετ-α-τετ με τον Ονουάτσι (38’ και 42’).

Στο β΄ημίχρονο ήταν διαφορετική η μορφή του αγώνα με την Καβάλα να είναι σαφώς πιο επιθετική και να χάνει σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Στο 61' από λάθος του Κώτσιου, ο Ορούμα ξέφυγε μπροστά και μπήκε στην περιοχή, όμως στο γύρισμα που επιχείρησε, ο Μαϊστόροβιτς πρόλαβε και έβγαλε την μπάλα κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ελευθερόπουλος εξουδετέρωσε με δυσκολία την κεφαλιά του Σουλτανίδη, ενώ στο 65' ο Ρινκόν αφύλακτος μέσα στην περιοχή σούταρε, για να κοντράρει η μπάλα σε σώμα αμυντικού και να απομακρυνθεί. Ακόμη μεγαλύτερη η ευκαιρία στο 67', όταν ο Ρινκόν «έκλεψε» την μπάλα από τον Μαϊστόροβιτς καιμπροστά από τον Ελευθερόπουλο γύρισε στον Σουλτανίδη, που όμως δεν την πρόλαβε παρά την προβολή που επιχείρησε.

Κι ενώ η Καβάλα έχανε τις ευκαιρίες, στο 83’ σε αντεπίθεση ο Σαϊτιώτης βρήκε χώρο, ξεχύθηκε μπροστά, πλάσαρε την κατάλληλη στιγμή κι έκανε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 93ο λεπτό ο Ιωάννου με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής.

ΣΚΟΡΕΡ: 21’83’Σαϊτιώτης – 93’ Ιωάννου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αμπαρκιώλης (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ανδράλας – Ντικρόκ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιώργος Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κουσάς, Κώτσιος, Σκαρντουέλι, Μαϊστόροβιτς, Μπαλάφας (13' Ανδράλας), Μενδρινός, Τζάνης (46' Στάθης), Ντιμπαλά, Σαϊτιώτης (84' Κανακούδης).

ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Παπακώστας): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Οικονόμου (81' Πόποβιτς), Φερέιρα, Ψωμάς (75' Ιωάννου), Ντικρόκ, Ντομπρασίνοβιτς, Μεντί (63' Ρινκόν), Ορούμα, Ονουάτσι, Σουλτανίδης