Καθάρισαν από το α’ ημίχρονο το ματς οι «ερυθρόλευκοι» που πάτησαν κορυφή

Περίπατο 3-0 ο Ολυμπιακός στη Λιβαδειά

Με συνοπτικές διαδικασίες στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός σκόραρε 3 φορές και πέρασε με χαρακτηριστική άνεση από την έδρα της Λιβαδειάς (0-3) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα. Ο Όσκαρ στο 5’, ο Ντούντου στο 29’ με πέναλτι και ο Ντιόγο στο 40’ πέτυχαν τα γκολ των «ερυθρολεύκων». Ο Ολυμπιακός πέρασε έτσι στην κορυφή με 16 βαθμούς, όπου θα έχει τη δυνατότητα να ξαναβρεθεί ο Παναθηναϊκός αν κερδίσει το βράδυ της Δευτέρας τη Λάρισα στο ΟΑΚΑ.

Για τον Ολυμπιακό ήταν αρκετό ένα ημίχρονο να επιβάλλει την ανωτερότητα του και να σημειώσει την τέταρτη νίκη σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες. Έχουν προηγηθεί φέτος τα «διπλά» σε Λάρισα, Τούμπα και ΟΑΚΑ με ΑΕΚ.

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν δυνατά με στόχο να καθαρίσουν γρήγορα το ματς. Έτσι στο 5ο λεπτό συνδυάστηκαν οι Μήτρογλου, Στολτίδης, Οσκαρ και ο τελευταίος από κοντά άνοιξε το σκορ.

Στο 29ο λεπτό ο Μήτρογλου ανατράπηκε από τον Μπλάζιτς και ο Ντουντού εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έγραψε το 0-2.

Στο 40’ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Από κεφαλιά πάσα του Όσκαρ, ο Ντιόγο με έξοχο γυριστό σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Λεβαδειακός παραδόθηκε σχεδόν αμαχητί στην ανωτερότητα του αντιπάλου και είναι σαφές πως η ομάδα του Κίκε Ερνάντεθ επηρεάστηκε από το γκολ στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Πάολο Κόστα με δυο σουτ (27’ 55’)και ο Σερζίνιο (62’) είχαν τις πιο καλές στιγμές επιθετικά.

Ο Ολυμπιακός έριξε τον ρυθμό του στο β’ ημίχρονο μετά το εντυπωσιακό πρώτο 45λεπτο. Καινοτομία από τον Ζίκο, να ξεκινήσει Μήτρογλου – Ντιόγο στην επίθεση, ενώ προς το τέλος του αγώνα έδωσε χρόνο συμμετοχής σε δυο ποδοσφαιριστές που προέρχονται από τραυματισμό και μακρά αποχή (Μαρέσκα και Γ.Παπαδόπουλο). Εξαιρετική απόδοση, με αστείρευτες δυνάμεις είχε ο Στολτίδης.

ΣΚΟΡΕΡ: 5’Όσκαρ, 29’πεν. Ντούντου, 40’ Ντιόγο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπλάζιτς, Μασάδο - Ντούντου

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Κίκε Ερνάντεθ): Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Κόλτζος, Μασάδο, Ζησόπουλος, Μπράνκο (79' Μαρτορέλ), Ταραλίδης, Ναπολεόνι, Πάουλο Κόστα, Σερζίνιο (64' Κόλτσης), Μπάρκογλου (30' Αγκάλι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίκο): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ραούλ Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Στολτίδης (80' Γ. Παπαδόπουλος), Όσκαρ, Ντούντου, Μήτρογλου (71' Μαρέσκα), Ντιόγο, Ζαϊρί.