Πρώτη φετινή ήττα των γηπεδούχων στο πρωτάθλημα

Ο Εργοτέλης “άλωσε” την Τρίπολη, 4-2 τον Αστέρα

Ο Εργοτέλης έσπασε το αήττητο σερί του Αστέρα Τρίπολης, αφού πήρε μεγάλη νίκη μέσα στην Τρίπολη, με 4-2, σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με πολλές φάσεις και άφθονο θέαμα. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν 2-0, αλλά ισοφαρίστηκαν γρήγορα. Ωστόσο, Ορφανός και Τσεσνάουσκις, οι δύο αλλαγές του Καραγεωργίου “καθάρισαν” το ματς για τους “κιτρινόμαυρους” του Ηρακλείου.

Το παιχνίδι έδειξε από το ξεκίνημά του ότι θα είναι θεαματικό. Στο 9ο λεπτό ο Ντάνιελ Τσέζαρεκ έχασε την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν έπιασε γυριστή κεφαλιά, αλλά ο Δασκαλάκης κατάφερε να αποκρούσει. Στο 17' ο Εργοτέλης μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Μάρις Βερπακόφσκις να σκοράρει για πρώτη φορά στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ο διεθνής Λετονός επιθετικός μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και νίκησε με διαγώνιο σουτ τον Ματίας Ντεγκρά. Πέντε λεπτά αργότερα πέτυχε και το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Ο Ρομάνο ξεμαρκαρίστηκε κάνοντας μία πανέμορφη προσποίηση στον Ουριμπάρι και έβγαλε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον 30 χρονο φορ, που πλάσαρε τον Αργεντινό πορτιέρο των Αρκάδων.

Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Αστέρας ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Ο Ουριμπάρι σέντραρε από τα αριστερά με τον Μαρσελάο να πιάνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Εργοτέλη και να νικάει τον Σήφη Δασκαλάκη.

Στο 50' ο Τσέζαρεκ βρήκε δίχτυα, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Όμως στο 63' ο Κροάτης “ρέφαρε”. Ο Φυτανίδης έκανε μία καταπληκτική κάθετη μπαλιά με τον 26χρονο φορ να “κεραυνοβολεί” τον Δασκαλάκη. Στο 69' ο Τσέζαρεκ είχε την ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του, όμως το πλασέ του απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τον Σασιασβίλι.

Ο Εργοτέλης δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Στο 77ο λεπτό ο Δημήτρης Ορφανός κέρδισε την κόντρα από τον Μαρσελάο και με προβολή έκανε το 3-2, ενώ στο 91' ο Τσενάουσκις μετά από προσωπική ενέργεια σούταρε από πλάγια θέση και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΣΚΟΡΕΡ:
45' Μαρσελάο, 63' Τσέζαρεκ - 17', 22' Βερπακόφσκις, 77' Ορφανός, 91' Τσεσνάουσκις
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Βοσκάκης (Ρεθύμνης)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντεγκρά – Δασκαλάκης, Ρομάνο, Σασιασβίλι, Φραγκουλάκης, Βίσιο

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ
(Μάριο Γκόμες): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Μαρσελάο, Λαζαρίδης,  Μπαστία, Καρντόσο (85' Καούνος), Καρέρα (46' Ρίος Ίντερ), Βίλτσες, Τσέζαρεκ, Έντερ (67' Ουντότζι)
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι, Χίμπλινγκερ, Βίσιο, Ζούνιορ, Ρομάνο (80' Ογκουνσότο), Μπέτο (59' Τσεσνάουσκις), Φραγκουλάκης, Μπούντιμιρ, Βερπακόφσκις (60' Ορφανός)