Αγχωτική νίκη για τους Νεοσμυρνιώτες

Ο Πανιώνιος με τον Όμο στο 90' νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο

Μία κεφαλιά του Σουλεϊμάν Όμο στο 90ό λεπτό του αγώνα του Πανιωνίου με τον Ατρόμητο, χάρισε στους “κυανέρυθρους” την πρώτη τους φετινή νίκη στο πρωτάθλημα, με τους Περιστεριώτες να παραμένουν στο “βυθό” της βαθμολογίας. Το γκολ που άνοιξε το σκορ για τον Πανιώνιο πέτυχε ο Σκούφαλης, ενώ για τον Ατρόμητο ισοφάρισε προσωρινά με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Περόνε.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού ανήκε στους φιλοξενούμενους. Ο Τάτος εκτέλεσε κόρνερ στο 10ο λεπτό, ο Καλατζής πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Μπλάνχιο από κοντά δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Τελικά, εκείνος που ευτύχησε να φτάσει πρώτος στο γκολ ήταν ο Πανιώνιος. Στο 20' Ο Κουμόρτζι έκανε μία πανέμορφη ενέργεια από τα αριστερά, πέρασε πάνω στην τελική γραμμή τον Νάστο που δεν μπόρεσε να τον κόψει και άφησε στον Σκούφαλη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Κηπουρό, που έπαιξε βασικός, καθώς ο Χρυσόστομος Μιχαηλίδης είναι τραυματίας.

Στο 25' ο Πανιώνιος έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά ο Κηπουρός έδιωξε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Μπόσκο Μπάλαμπαν. Ο Ατρόμητος βρήκε δίχτυα στο 40' με τον Αναστασάκο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ιδιαίτερα μετά την είσοδο του Ηλία Κάμπα στο ματς, ο Ατρόμητος έγινε πιο απειλητικός και επέβαλλε το παιχνίδι του στο γήπεδο. Στο 49' ο Σαρμιέντο έβγαλε από τα αριστερά, ο Περόνε κατέβασε και σούταρε, όμως ο Μπέλιτς κατάφερε να μπλοκάρει. Στο 62' ήταν η σειρά του Λούκας Φαβάλι να χάσει καλή ευκαιρία, αλλά τη κεφαλιά του μετά από πάσα του Περόνε πέρασε μόλις άουτ.

Το γκολ της ισοφάρισης για τους Περιστεριώτες ήρθε στο 74'. Ο Κάμπας σπρώχτηκε στον αέρα από τον Τζαβέλλα με τον Μιχάλη Κουκουλάκη να υποδεικνύει αμέσως πέναλτι. Ο Περόνε ανέλαβε την την εκτέλεση και νίκησε τον Μπέλιτς που διαμαρτύρεται, καθώς θεωρεί ότι έπρεπε να δοθεί επανάληψη, αφού ο Αργεντινός έκανε προσποίηση, που είχε ως αποτέλεσμα να πέσει ο γκολκίπερ του Πανιωνίου πριν σουτάρει ο μέσος του Ατρόμητου.

Μετά το 1-1, ο Πανιώνιος ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα. Στο 87' έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Κουμόρτζι να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και κατόπιν οι Ουέλιγκτον και Νικολάου δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κηπουρό. Όμως, ότι δεν κατάφεραν οι συμπαίκτες του, το έκανε στο 90' ο Όμο. Ο Τζαβέλλας εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Νιγηριανός σηκώθηκε μόνος του από το ύψος του πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Κηπουρός φέρει σαφέστατα ευθύνη, αφού έμεινε να κοιτάζει την μπάλα, θεωρόντας ότι θα καταλήξει άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 20' Σκούφαλης, 90' Όμο - 74' πεν. Περόνε
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Όμο, Σκούφαλης, Καστελιόνε, Σιόβας - Σκόνδρας, Τάτος, Φαβάλι, Μπλένχιο