Κακή η “Ένωση” δεν μπόρεσε να επιβάλει το ρυθμό της στο ματς

Ήττα για την ΑΕΚ, 1-0 στην Ξάνθη

Η ΑΕΚ, που δεν θύμισε σε κανένα σημείο του αγώνα την ομάδα που έπαιξε καταπληκτικό ποδόσφαιρο απέναντι στην Μπενφίκα πριν από μόλις τέσσερις μέρες, ηττήθηκε από την Ξάνθη στα Πηγάδια με 1-0. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Πόι στο 21' μετά από άστοχη έξοδο του Σάχα. Το παιχνίδι είχε πολλή γκρίνια, με την “Ένωση” να διαμαρτύρεται για χέρι στη φάση του γκολ και για δύο ακυρωθέντα γκολ.

Στο 4ο λεπτό η ΑΕΚ είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία, με τον Μαντούκα να πιάνει δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκσπούρνινγκ. Στο 15' η ΑΕΚ έφτασε στο γκολ, όμως ο Κάκος το ακύρωσε ως οφσάιντ. Η φάση δεν είναι καθαρή και είναι οριακό αν ο Χέρσι είναι εκτεθειμένος. Τελικά εκείνη που πανηγύρισε ήταν η Skoda. Ο Λουτσιάνο στο 21' εκτέλεσε φάουλ, βάζοντας θεαματικά φάλτσα. Ο Σάχα έκανε άστοχη έξοδο, ο Στρμπα γύρισε στον Πόι που προ κενής εστίας έστειλε την μπαλα στα δίχτυα. Η ΑΕΚ διαμαρτύρεται για χέρι, αλλά εκ πρώτης όψεως το τέρμα φαίνεται καθαρό.

Στο 36' έρχεται το δεύτερο ακυρωθέν γκολ της ΑΕΚ. Ο Χέρσι βρέθηκε μόνος στη μικρή περιοχή απέναντι στον Γκσπούρνινγκ και έδωσε δίπλα του στον Μπλάνκο, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σε μία φάση που δεν φαίνεται καθαρά εάν ο Αργεντινός είναι στην ίδια ευθεία ή πιο μπροστά από τον Ολλανδό. Ο Μαντούκα σεντράρει από αριστερά, αλλά η κεφαλιά του Μπλάνκο περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, στην τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ συνέχισε να προβληματίζει όμως σε κάποιες περιπτώσεις κατάφερε να φτάσει στα καρέ της ομάδας του Γιάννη Ματζουράκη. Στο 71' ο Μπλάνκο δεν μπόρεσε να νικήσει με κεφαλιά τον εξαιρετικό σε όλο το ματς Γκσπούρνινγκ. Στο 81' η Ξάνθη είχε την ευκαιρία να “κλειδώσει” το αποτέλεσμα, όταν ο Αραούχο έσωσε την τελευταία στιγμή την ΑΕΚ, με τον Φλίσκα έτοιμο να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι και τον Σάχα εξουδετερωμένο. Η τελευταία ευκαιρία για να πάρει το βαθμό η “Ένωση' ήρθε στο 90' με τον Γκσπούρνινγκ να νικά στο τετ-α-τετ τον Μπλάνκο.