Το γκολ του Σέρβου χάρισε στο “δικέφαλο” τη νίκη με 1-0 στο ντέρμπι με τον Ηρακλή

Ο Ίβιτς λύτρωσε τον ΠΑΟΚ στο 87'

Η “χρυσή” αλλαγή του Φερνάντο Σάντος, ο Βλάνταν Ίβιτς, έκρινε με την έκβαση του ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής, αφού το γκολ του Σέρβου χάρισε στον ΠΑΟΚ τη νίκη με 1-0 επί του Ηρακλή. Αυτή ήταν μόλις η πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ, μετά το ματς με το Λεβαδειακό στις 30 Αυγούστου. Εξαιρετικός ο τερματοφύλακας του “Γηραιού”, Βόιτσιεχ Κοβαλέφσκι, ο οποίος άντεξε να κρατάει μονος του το μηδέν για 87 λεπτά, μέχρι να έρθει το σουτ του Ίβιτς να δώσει το “τρίποντο” στους γηπεδούχους.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατότερα στο ματς, αλλά η ανωτερότητά του κράτησε μόλις δέκα λεπτά... Στο 2' ο Έπσταϊν απείλησε όταν (παίρνοντας την μπάλα με το χέρι) μπήκε στην περιοχή ου Χαλκιά, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Στο 10ο λεπτό ο Κατσαμπής έπιασε ένα σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Χαλκιάς και από εκεί και μετά ο Ηρακλής χάθηκε επιθετικά.

Στο 24' ο Κοβαλέφσκι επενέβη για πρώτη φορά για να σώσει την εστία του Ηρακλή, όταν απέκρουσε την κεφαλιά του Βιεϊρίνια. Το υπόλοιπο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με το παιχνίδι να αποκτά περισσότερο ρυθμό στο δεύτερο μέρος.

Στο 47' ο Σορλέν σέντραρε στον Φωτάκη, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Πολωνός τερματοφύλακας του Ηρακλή έδιωξε με υπερένταση. Τρία λεπτά αργότερα ο Φωτάκης απείλησε και πάλι, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Στο 64ο λεπτό ο Παπάζογλου έχασε ένα από αυτά τα γκολ που συνηθίζουμε να λέμε ότι δεν χάνονται. Ο νεαρός φορ  του ΠΑΟΚ βρέθηκε μόνος του σε άδειο τέρμα, αλλά εξ επαφής έστειλε την μπάλα άουτ.

Τελικά, το γκολ του ΠΑΟΚ ήρθε στο 87'. Μετά από πάσα του Κοντρέρας ο Ιβιτς κάνει το σουτ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ηρακλή!

ΣΚΟΡΕΡ: 87' Ίβιτς
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Παμπορίδης (Κιλκίς)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσιρίλο, Μαλεζάς, Κονσεϊσάο, Κοντρέρας, Γκαρσία - Λέκι, Γιάκομπ, Γιαννούλης