Δύο γκολ πέτυχε ο Τζιμπρίλ Σισέ που αποθεώθηκε από τους οπαδούς

Σαν σε προπόνηση ο Παναθηναϊκός, 4-0 τη Λάρισα

Το έξι στα έξι έκανε ο Παναθηναϊκός, που νίκησε 4-0 τη Λάρισα στο ΟΑΚΑ, με τον Τζιμπρίλ Σισέ να σκοράρει δύο φορές. Το γκολ που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη πέτυχε ο Βύντρα, ενώ χάι λαϊτ της βραδιάς ήταν το τέρμα του Κατσουράνη με κεφαλιά ψαράκι από τα 15 μέτρα! Οι Θεσσαλοί είχαν δύο δοκάρια, με τους Τουάμα και Ρομέου.

Η Λάρισα έφτασε πρώτη με αξιώσεις απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά το πλασέ του Ντε Νίγκρις στο 12ο λεπτό έδιωξε με τα πόδια ο πολύ καλός για ακόμη μία αγωνιστική Τζόρβας. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να κάνει αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή. Στο 32' από λάθος διώξιμο του Μάλαρτζ, η μπάλα έφτασε στον Βύντρα, αλλά το αριστερό σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ. Αυτό που δεν κατάφερε σε εκείνο το σημείο, το έκανε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου. Ο Καραγκούνης εκτέλεσε κόρνερ και ο κεντρικός αμυντικός του “τριφυλλιού” με το δεξί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Όπως συνέβη στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο, η Λάρισα μπήκε πιο δυνατά. Στο 50' ο Τουάμα έπιασε έναν “κεραυνό” από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα στα σταματά στο δεξί δοκάρι του Τζόρβα. Στο 66' όλα τελείωσαν στο ματς, με τον Κατσουράνη να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ, το τρίτο προσωπικό του στο πρωτάθλημα. Ο Μάλαρτζ έδιωξε την μπάλα και ο διεθνής χαφ με κεφαλιά ψαράκι από τα 15 μέτρα τον “κρέμασε”, κάνοντας το 2-0.

Κάπου εκεί ξεκίνησε το σόου του Σισέ. Στο 70ό λεπτό ο Νίνης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Καντέ πήρε την κεφαλιά και ο Γάλλος στράικερ με προβολή σκόραρε για πρώτη φορά μετά την πρώτη αγωνιστική και το ματς με τον Εργοτέλη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Λάρισα είχε νέο δοκάρι, αφού μετά το καταπληκτικό σουτ του Ρομέου ο Τζόρβας έβαλε τα δάχτυλα όσο χρειαζόταν για να αλλοιώσει την πορεία της μπάλας. Το δεύτερο γκολ του Σισέ και τέταρτο του Παναθηναϊκού ήρθε στο 86ο λεπτό. Από πολύ δύσκολη θέση έκανε ένα μονοκόμματο σουτ που δεν άφησε περιθώρια στον Μάλαρτζ.

ΣΚΟΡΕΡ:
45' Βύντρα, 66' Κατσουράνης, 71', 86' Σισέ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ναθαναήλ Χαραλαμπίδης (Καβάλας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκάμπριελ, Σισέ – Τουάμα, Νταμπίζας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
(Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Βύντρα, Καντέ, Μπιάρσμιρ, Σαριέγκι (22' Γκάμπριελ), Λέτο, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Καραγκούνης (61' Νίνης), Κατσουράνης, Σαλπιγγίδης (74' Ρουκάβινα), Σισέ
ΛΑΡΙΣΑ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μάλαρτζ, Ααράμπ, Μπουκουβάλας, Μελίσσης, Νταμπίζας, Κατσιαρός, Φερέιρα (62' Μετίν), Τουάμα, Ρομέου (73' Σιατραβάνης), Σίμιτς (73' Κυριακίδης),Ντε Νίγκρις