Σούπερ Λίγκα: ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Μέσα σε δυο λεπτά προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου καθάρισε το ματς και κέρδισε (2-0) ο ΠΑΟΚ τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα. Ο Λίνο στο 43’ και ο Αραμπατζής στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου υπέγραψαν την τρίτη φετινή νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα που με 12 βαθμούς έπιασε στην 3η θέση Άρη και Έργοτέλη.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή, αλλά ο ΠΑΣ ήταν αυτός που έχασε τις ευκαιρίες. Ο ΠΑΟΚ απείλησε μονάχα με κάποια σουτ που πέρασαν εκτός εστίας (στο 17΄ και στο 32΄ από τον Βιερίνια και στο 39΄ από τον Αραμπατζή), αλλά ήταν εμφανείς οι απουσίες των Μουσλίμοβιτς και Φιλομένο στην επίθεση. Από την άλλη, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου θα μπορούσε σε δύο περιπτώσεις να ανοίξει το σκορ, με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Σαϊτιώτη. Ο Έλληνας επιθετικός νικήθηκε στο 20΄ σε τετ-α-τετ με τον Χαλκιά, ενώ στο 34΄ εκτέλεσε φάουλ και είδε τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι, αφού πρώτα τη βρήκε λίγο ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.

Όλα άλλαξαν στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Λίνο με έξοχη εκτέλεση φάουλ στο 43΄ άνοιξε το σκορ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Αραμπατζής έπιασε σουτ από δεξιά, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και άλλαξε πορεία, καταλήγοντας στα δίχτυα του Σικαλιά.

Στο δεύτερο μέρος με τον αέρα των δυο τερμάτων ο ΠΑΟΚ ήλεγξε πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και δεν επέτρεψε στον ΠΑΣ να απειλήσει εκτός της φάσης του 79’ με τον Σιαλμά.

ΣΚΟΡΕΡ: 43’ Λίνο, 45’ Αραμπατζής
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τσινιάρης (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κονσεϊσάο, Ιβιτς, Σορλέν - Κανακούδης, Βάντερσον, Ντάσιος

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Λίνο, Μαλεζάς, Τσιρίλο,
Γκαρσία, Κονσεϊσάο,  Σορλέν, Βιεϊρίνια (82΄ Κουτσιανικούλης), Ιβιτς (86΄ Κοντρέρας), Παπάζογλου (73΄ Φωτάκης)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιώργος Παράσχος): Σικαλιάς, Ντάσιος, Βάντερσον (57΄ Ντιμπαλά), Κώτσιος, Μαϊστόροβιτς, Στάθης (65΄ Τζανής), Κούσας, Κανακούδης, Μενδρινός, Σαϊτιώτης, Μπακαγιόκο (74΄ Σιαλμάς),