Η ομάδα του Γιώργου Δώνη 3-0 τον Λεβαδειακό στο Περιστέρι

Σούπερ Λίγκα: Σεφτέ στις νίκες με «τριάρα» ο Ατρόμητος

Εντυπωσιακή η πρώτη νίκη του Ατρομήτου στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη κυριάρχησε πλήρως και κέρδισε με 3-0 στο Περιστέρι τον Λεβαδειακό. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ηλίας Αναστασάκος (ΦΩΤΟ) που σημείωσε τα δυο πρώτα γκολ (50’ 67’), ενώ το σκορ διαμόρφωσε στο 88’ ο Πόποβιτς.

Ο Ατρόμητος επέβαλλε από νωρίς το ρυθμό του, χάρη στο εξαιρετικό παιχνίδι που έκανε στο κέντρο νεαρός Αντρέας Τάτος. Η ομάδα του Δώνη έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, με το Νάστο (12’ δοκάρι) και το τετ-α-τετ Κάμπα – Μπλάζιτς (44’) που εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού.

Ο Λεβαδειακός έδειχνε πιο προσεκτικός στην άμυνα και προσπάθησε να «χτυπήσει» με αντεπιθέσεις, όμως σε ελάχιστες περιπτώσεις φάνηκε απειλητικός.

Ο Ατρόμητος ευτύχησε να προηγηθεί με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 50’ από κάθετη πάσα του Φαβάλι ο Αναστασάκος μπήκε μόνος στην περιοχή, απέφυγε τον τερματοφύλακα κι έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα και από ωραία ενέργεια του Τάτου, ο Νεμπεγλέρας βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σούταρε άστοχα.

Στο 67' από καταπληκτική ασίστ του Τάτου με πανομοιότυπο τρόπο ο Αναστασάκος (αφού πέρασε και τον Μπλάζιτς)  έγραψε το 2-0. Στο 78' ήταν η ευκαιρία του Λεβαδειακού να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά ο Πάουλο Κόστα νικήθηκε από τον Μιχαηλίδη και στο 88' ο Πόποβιτς με κεφαλιά «ψαράκι» σε σέντρα του Νεμπεγλέρα, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 50’67’ Αναστασάκος, 88’ Πόποβιτς
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νάστος, Ολιβέιρα, Νεμπεγλέρας - Μπαλβορίν, Κόλτζος, Μπλάζιτς

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Κουτσόπουλος, Ολιβέιρα, Νάστος, Μπλένχιο (15' Μπαζίνσκι), Νεμπεγλέρας, Τάτος (57' Σφακιανάκης), Σαρμιέντο, Φαβάλι, Αναστασάκος, Κάμπας (75' Πόποβιτς).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ
(Κίκε Ερνάντεθ): Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Κόλτζος, Μασάδο, Μαρτορέλ (53' Βασιλείου), Ζησόπουλος, Ταραλίδης (25' Μπράνκο), Ναπολεόνι, Μπάρκογλου, Πάουλο Κόστα, Μπαλβορίν (46' Σερζίνιο).