Πρώτη νίκη για τους Θεσσαλούς 2-0 την Ξάνθη

Σούπερ Λίγκα: «Ξύπνησε» στο β’ μέρος η Λάρισα

Παρθενική νίκη της Λάρισας στο πρωτάθλημα που κέρδισε στο Αλκαζάρ με 2-0 τη Skoda Ξάνθη. Ο Τούρκος Μετίν στο 52’ και ο Ισραηλινός Αμπουζχατζίρα σημείωσαν τα γκολ της ομάδας του Μαρίνου Ουζουνίδη. Για την Ξάνθη ήταν η τέταρτη ήττα σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια.

Από το σημερινό ματς στο Αλκαζάρ της Λάρισας Από το σημερινό ματς στο Αλκαζάρ της Λάρισας Κακό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο (κάτω από βροχή), με πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις και από τις δυο ομάδες και ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Επιφυλακτικά έπαιζαν και οι δυο, δεν έπαιρναν πρωτοβουλίες και μοιραία οι δυο τερματοφύλακες ήταν θεατές. Η Λάρισα έγινε απειλητική στο 27’ με μια κεφαλιά του Ντε Νίγκρις και η Ξάνθη μ΄ ένα άστοχο πλασέ του Κιντάνα στο 34’.

Η Λάρισα άλλαξε την εικόνα της στο δεύτερο μέρος. Εμφανίστηκε σαφώς πιο επιθετική, επέβαλλε από την αρχή τον ρυθμό της και έδειξε αποφασισμένη να φτάσει στην πρώτη της νίκη. Στο 49΄ ο Ντε Νίγκρις απέτυχε να σπρώξει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από ωραία σέντρα του Τουάμα, αλλά στο 52΄ ένα λανθασμένο γύρισμα του Κωστούλα στον Γκσπούρνινγκ έδωσε την ευκαιρία στον Τουμέρ Μετίν να κλέψει τη μπάλα και να πλασάρει (1-0).  Δυο λεπτά αργότερα ο Μάλαρζ απέτρεψε την ισοφάριση όταν απέκρουσε κοντινό πλασέ του Μαρσελίνιο.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια ξανά, με τους Θεσσαλούς να οπισθοχωρούν και να κλείνουν σωστά τους χώρους, μην επιτρέποντας στην ακριτική ομάδα να γίνει απειλητική. Το ματς κρίθηκε οριστικά στο 86΄, όταν ο Κάσας έφυγε στην αντεπίθεση,   ο Τζάγκι προσπάθησε να διώξει αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να στρώσει τη μπάλα στον Αμπουχατζίρα που πέτυχε το 2-0

ΣΚΟΡΕΡ: 52΄ Μετίν, 86’ Αμπουχατζίρα
ΔΙΑΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρομέου, Ααράμπ, Αμπουχατζίρα, Σίμιτς - Κωστούλας, Κουκιέλκα

ΛΑΡΙΣΑ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μάλαρτζ, Ααράμπ, Μπουκουβάλας, Νταμπίζας, Κατσιαρός, Μελίσσης, Μετίν (80΄ Κάσας), Τουάμα (74΄ Αμπουχατζίρα), Σίμιτς, Ρομέου, Ντε Νίγκρις (63΄ Ιγκλέσιας)

ΞΑΝΘΗ (Γιάννης Μαντζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζάγκι, Βάλλας, Κωστούλας, Φλίσκας, Φαμπιανέσι (77΄ Σουάνης), Μαρσελίνιο (61΄ Στίβαρ), Στρμπα, Κιντάνα, Πόι (82΄ Κουκιέλκα)