Οι «πράσινοι» 2-2 στη Καβάλα χάρη στο γκολ του Γάλλου στο τέλος

Ο Σισέ έσωσε την παρτίδα για ΠΑΟ στο 93’

Ο Τζιμπρίλ Σισέ με καρφωτή κεφαλιά στο 93ο λεπτό απέτρεψε την πρώτη ήττα του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα. Ο Γάλλος ισοφάρισε (2-2) στην Καβάλα, όπου η τοπική ομάδα με τον καταπληκτικό Νιγηριανό Ονουάτσι προηγήθηκε με 2-0 (21’ 43’). Ο Παναθηναϊκός ξαναμπήκε στο ματς μειώνοντας στο 56’ με τον Κατσουράνη, για να ισοφαρίσει την ύστατη στιγμή ο Σισέ.

Η Καβάλα στάθηκε ιδανικά στο παιχνίδι και ίσως αδικείται από το τελικό σκορ. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερη, με τους Ονουάτσι και Ορούμα να έχουν μεγάλα κέφια, ενώ και στο δεύτερο μέρος είχε την ευκαιρία να ρίξει μια και καλή στο καναβάτσο τους “πράσινους”, αφού στην ενδεκάδα προστέθηκε και ένας εξαιρετικός Φρεντερίκ Μεντί. Από πλευράς Παναθηναϊκού ξεχώρισε και πάλι ο Κώστας Κατσουράνης, που έφτασε τα τέσσερα γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ έδωσε την ασίστ στον Σισέ που έχει επίσης 4 τέρματα στη Σούπερ Λίγκα.

Στο 12ο λεπτό ο Μπένι Ονουάτσι προειδοποίησε για πρώτη φορά. Ο Νιγηριανός φορ μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε αρκετά άουτ. Αυτό που δεν έκανε σε εκείνο το σημείο το πέτυχε, και μάλιστα με θεαματικό τρόπο, εννέα λεπτά αργότερα. Ο Ονουάτσι πήρε την μπάλα σχεδόν στο κέντρο του γηπέδου, από τα αριστερά και συνέκλινε, πριν εξαπολύσει ένα εξαιρετικό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Τζόρβα.

Στο 38' ο Παναθηναϊκός έγινε για πρώτη (και μοναδική) φορά στο πρώτο ημίχρονο απειλητικός. Ο Λέτο έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε ξυστά πάνω από τα δοκάρια του Ζέλικο Κάλατς. Το 2-0 για τους “Αργοναύτες” ήρθε στο 43' και πάλι με τον Ονουάτσι. Η Καβάλα έβγαλε εντυπωσιακή αντεπίθεση, με τον Ιωάννου να αφήνει στον Νιγηριανό που νίκησε από κοντά τον Τζόρβα.

Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο δεύτερο μέρος, με τον Κατσουράνη να μειώνει στο 56', με πλασέ έπειτα από συρτή σέντρα του Νίνη από τα δεξιά. Στο 67' ο Καραγκούνης είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αφού πέρασε με προσωπική ενέργεια τη μισή ομάδα της Καβάλας, πριν σουτάρει απελπιστικά άουτ από πλεονεκτική θέση. Τελικά το 2-2 ήρθε στο 93', όταν ο Κατσουράνης σέντραρε από αριστερά και ο Σισέ με κεφαλιά νίκησε τον Αυστραλοκροάτη γκολκίπερ των “Αργοναυτών”.

ΣΚΟΡΕΡ: 21', 43' Ονουάτσι – 56' Κατσουράνης, 93' Σισέ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ανδρέας Παππάς (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντομπρασίνοβιτς, Οικονόμου, Ψωμάς -Σαριέγκι

ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Παπακώστας): Κάλατς, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Ψωμάς, Ντουγκλάο, Ντικρόκ, Ντομπρασίνοβιτς (79' Πόποβιτς), Ρινκόν (72' Σουλτανίδης), Ορούμα, Ιωάννου (66' Μεντί), Ονουάτσι
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Βύντρα, Καντέ, Σαριέγκι, Μπιάρσμιρ (46' Σαλπιγγίδης), Κατσουράνης, Μάτε Σιμάο (57' Γιώργος Καραγκούνης), Γκάμπριελ, Λέτο (73' Ρουκάβινα), Νίνης, Σισέ