Ματς για γερά νεύρα στο ΟΑΚΑ, δυο δοκάρια στο τέλος ο Πανθρακικός

Με την ψυχή στο στόμα η ΑΕΚ (3-2)

Ματς για γερά νεύρα στο Ολυμπιακό Στάδιο όπου η ΑΕΚ κέρδισε με την ψυχή στο στόμα τον Πανθρακικό (3-2) που προηγήθηκε στο 26’ με τον Μπουβάλ. Η ΑΕΚ γύρισε το ματς με Μαϊστόροβιτς (28’), αυτογκόλ Τζόκιτς (39’) και Σκόκο (59’) που ήταν μακράν ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής της. Ο Ρομπέρ μείωσε στο 67’ και στο τελευταίο τέταρτο η ομάδα της Κομοτηνής είχε δυο δοκάρια (79’ Μίτου, 86’ Μπουβάλ).

Το τρίτο γκολ της ΑΕΚ με τον Σκόκο στο 59' Το τρίτο γκολ της ΑΕΚ με τον Σκόκο στο 59' Από το πρώτο δευτερόλεπτο φάνηκε ότι το ματς θα είναι ψυχοβγαλτικό μεν, αλλά θεαματικό και εντυπωσιακό για όσους το παρακολούθησαν. Ο Παναθρακικός δεν θέλησε σε κανένα σημείο να κλειστεί πίσω, αλλά ούτε και... να παίξει άμυνα, με το τελικό σκορ να κρίνεται επί της ουσίας στο ποια ομάδα ήταν πιο εύστοχη, αφού και οι δύο είχαν πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Στο 4' ο Μπλάνκο βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Χοσέ Ρόκα, μετά από μπαλιά του Καφέ, αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού. Ο πορτιέρο του Πανθρακικού, που χρειάστηκε πολλές φορές να δείξει την κλάση του, έκανε την πρώτη του σημαντική απόκρουση στο 10', όταν ο Σκόκο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ισπανό. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ρόκα νίκησε και πάλι τον Αργεντινό που μετά από προσωπική προσπάθεια βγήκε μόνος του με τον τερματοφύλακα των “πρασίνων”.

Τελικά, εκείνος που άνοιξε το σκορ ήταν ο Πανθρακικός. Ο Μπουβάλ απέφυγε εξαιρετικά τον Μαϊστόροβιτς και πλάσαρε ιδανικά τον Σάχα για να βάλει την ομάδα της Κομοτηνής μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση. Δύο λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σκόκο, ο Μαϊστόροβιτς έπιασε την κεφαλιά ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Σκόκο παραλίγο να κάνει το 2-1 στο 39', αλλά δεν υπολόγισε σωστά όταν προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Ρόκα, αφού έστειλε την μπάλα άουτ.

Τελικά το δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ ήρθε στο 39ο λεπτό. Ο Αραούχο σέντραρε από δεξιά και ο Τζόκιτς στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε με κεφαλιά-ψαράκι την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν και πάλι η ΑΕΚ. Ο Ταχτσίδης έπιασε ένα δυνατό μακρινό σουτ στο 50', με τον Ρόκα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Εξίσου εντυπωσιακή η επέμβαση του Σάχα πέντε λεπτά αργότερα, όταν έδιωξε με υπερένταση το σουτ του Φαγιάρδο.

Ο Σκόκο, που από ώρα άξιζε ένα γκολ, βρήκε τελικά δίχτυα στο 59ο λεπτό. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός πέρασε δύο αμυντικός, βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα και τον πλάσαρε υποδειγματικά για να κάνει το 3-2. Πέντε λεπτά αργότερα χάθηκε μία μεγάλη ευκαιρία για το 4-1, πρώτα με τον Μπλάνκο που καθυστέρησε και δεν σούταρε από ευνοϊκή θέση και αμέσως μετά με τον Γκερέιρο να πλασάρει σχεδόν εξ επαφής πάνω στον Ρόκα.

Στο 67' ο Ρομπέρ μείωσε το σκορ πετυχαίνοντας ένα γκολ για σεμινάριο, αφού πέρασε τον Αραούχο και από πολύ πλάγια αριστερά μπόρεσε να νικήσει τον Σάχα. Ο Αργεντινός μπορεί να αιφνιδιάστηκε στη φάση του γκολ, αλλά δεν έγινε το ίδιο ένα πεντάλεπτο αργότερα, όταν ο Γάλλος παίκτης του Πανθρακικού εκτέλεσε πανέξυπνα φάουλ από τα αριστερά, με τον πορτιέρο της ΑΕΚ να διώχνει, έστω και δύσκολα, σε κόρνερ. Στο 78' ο Πανθρακικός βρέθηκε πολύ κοντά στο 3-3 με τον Μίτου να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι.

Όμως, τεράστια ευκαιρία έχασε στο 85' και ο “δικέφαλος”. Ο Μπλάνκο έσκαψε την μπάλα πάνω από το κεφάλι του Ρόκα, αλλά αυτή πέρασε βασανιστικά άουτ, με τον Αργεντινό να δείχνει σαφώς θυμωμένος και αγανακτισμένος, αφού ίσως χρειάζεται ένα γκολ για να αλλάξει η ψυχολογία του.

Το δεύτερο δοκάρι για τον Πανθρακικό ήρθε στο 86', με τον Μπουβάλ να πιάνει ένα καταπληκτικό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει τελικά στο οριζόντιο δοκάρι.

ΣΚΟΡΕΡ: 28' Μαϊστόροβιτς, 39' αυτ. Τζόκιτς, 59' Σκόκο - 26' Μπουβάλ, 67' Ρομπέρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ. Γιαννόπουλος (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σκόκο - Τζόκιτς, Κλεμάν, Ρομπέρ

ΑΕΚ: Σάχα, Αραούχο, Καράμπελας (82' Χουανφράν), Αρσε, Αραούχο, Μαϊστόροβιτς, Καφές, Γιάχιτς, Ταχτσίδης (63' Γκερέιρο ), Χέρσι (58' Λεονάρντο), Σκόκο, Μπλάνκο
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Ρόκα, Μαρσέλο, Κλεμάν, Τζόκιτς, Ενγκαμπί, Φαγιαρδο, Κωνσταντινίδης, Αργυρίου (60' Ρομπέρ), Καπετάνος (60' Ντιαλό), Μπουβάλ, Καζάκης (73' Μίτου)