Σούπερ Λίγκα: Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 1-2

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη του Ατρόμητου που κέρδισε στην Τρίπολη τον Αστέρα με 2-1 στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα. Ο Αναστασάκος (31’) και ο Περόνε (47’) ήταν οι σκόρερ της ομάδας του Γιώργου Δώνη, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 82’ με τον Καούνο. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα του Αστέρα στο πρωτάθλημα.

Ο Ατρόμητος έφτασε δίκαια στη νίκη, διότι είχε καλύτερα πατήματα στο γήπεδο και σαφώς πιο οργανωμένος στις επιθετικές τους πρωτοβουλίες. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη προσοχή στα αμυντικά τους καθήκοντα, με αποτέλεσμα οι ελάχιστες ευκαιρίες του αγώνα να έχουν προέλθει από στημένες φάσεις και μακρινά σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 31ο λεπτό. Ο Αναστασάκος έπαιξε το "1-2" με τον Κουτσόπουλο, και στο σουτ που έπιασε ήταν κακή η αντίδραση του Ντεγκρά που φέρει ευθύνη για το γκολ (0-1). Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Ατρόμητος έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Περόνε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πάντως ο Περόνε «βρήκε» δίχτυα. Στο 47' επιχείρησε σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο έδαφος και ο Ντεγκρά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 0-2.  Στο 52’ ο Ατρόμητος άγγιξε το 0-3 όταν ο Μαρσελάο έδιωξε στη γραμμή το σουτ του Τάτου.

Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λαζαρίδη στο 62’ και μείωσε στο 82’ με εξαιρετική κεφαλιά του Καούνου από σέντρα του Ουντόντζι

ΣΚΟΡΕΡ: 82’ Καούνος – 31’ Αναστασάκος, 47’ Περόνε
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπυρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ουντότζι, Καούνος, Μπαστία – Μιχαηλίδης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάριο Γκόμεζ): Ντεγκρά, Φυτανίδης (43' Αργυρόπουλος), Λαμπρόπουλος, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Μπαστία, Λαδάκης, Βίλτσες (75' Ζεάν Κάρλος), Εστέβες (46' Ουντότζι), Καούνος, Τσέζαρεκ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ
(Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Μπαζίνσκι, Κουτσόπουλος, Αποστολόπουλος, Νάστος, Νεμπεγλέρας, Σαρμιέντο, Φαβάλι, Τάτος (75' Σφακιανάκης), Κάμπας (79' Μελισσάς, Αναστασάκος (43' Περόνε).