Ο Ολυμπιακός 2-1 τον εξαιρετικό Εργοτέλη που έχασε ευκαιρίες για νίκη

Λύτρωση Θρύλου στο 85’ με Ντούντου

Ο Ντούντου με θεαματικό γυριστό σουτ στο 85ο λεπτό «λύτρωσε» τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη και χάρισε τη νίκη (2-1) στους πρωταθλητές με αντίπαλο έναν εξαιρετικό Εργοτέλη που έπαιξε επιθετικά και έχασε σημαντικές ευκαιρίες ακόμα και για να πάρει το ματς. Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε στο 23’ με τον Σασιασβίλι και ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό ο Μήτρογλου στο 36’.

Οι δυο σκόρερ του Ολυμπιακού, Μήτρογλου και Ντούντου Οι δυο σκόρερ του Ολυμπιακού, Μήτρογλου και Ντούντου Ο Εργοτέλης δικαιολόγησε απόλυτα τη βαθμολογική του θέση και την πορεία στο πρωτάθλημα. Πολύ καλά δουλεμένη άμυνα, με άριστη αμυντική λειτουργία, εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και φοβερά επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Με εμφανή τα σημάδια κόπωσης ο Ολυμπιακός από την προσπάθεια που έκανε μεσοβδόμαδα με τη Σταντάρ, στηρίχθηκε περισσότερο στις εξάρσεις κάποιων παικτών του, παρά στο οργανωμένο του παιχνίδι. Στο ημίχρονο είχε την ατυχία να χάσει με τραυματισμό (κάκωση) και τον Τοροσίδη.

Ο Εργοτέλης προηγήθηκε στο 23’ με κοντινό πλασέ του Σασιασβίλι ύστερα από κεφαλιά πάσα του Μπέτο. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και στη μοναδική οργανωμένη επιθετική προσπάθεια του πρώτου μέρους κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Στο 36’ ο Κώστας Μήτρογλου, έπαιξε εξαιρετικά το "ένα-δύο" με τον Ντούντου, πλάσαρε υποδειγματικά και έγραψε το 1-1. Ο Μήτρογλου έχασε μεγάλη ευκαιρία αμέσως μετά (38΄), όταν δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα από το ύψος του πέναλτι μετά από γύρισμα του Ραούλ Μπράβο.

Ανώτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης, απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις τον Αντώνη Νικοπολίδη. Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες με πιο κλασσικές του Μπέτο (72’) και του Τζούνιορ (83’) που αστόχησαν αφύλαχτοι από πλεονεκτική θέση.

Τελικά ο Ολυμπιακός, με σύμμαχο την τύχη, πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης στο 85΄. Από σέντρα του Γκαλίτσιου, ο Ντουντού με εξαιρετικό γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Δασκαλάκη, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.