Δεύτερη σερί νίκη της ΑΕΛ επί του Πανθρακικού

Εντυπωσιακή Λάρισα 3-1 στην Κομοτηνή

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη της Λάρισας που ήταν εντυπωσιακή στο 3-1 στην Κομοτηνή επί του Πανθρακικού. Οι Θεσσαλοί που είχαν στο πλευρό τους περίπου 1.000 εκδρομείς οπαδούς τους, σκόραραν με τους Μελίσση (30΄), Αμπουχατζίρα (32΄) και Σίμιτς (41΄). Για τους γηπεδούχους μείωσε ο Ρομπέρ με πέναλτι στο 85΄. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ντιαλό στο 39΄ και του Αμπουχατζίρα στο 63΄.

Η Λάρισα ήταν εντυπωσιακή και πήρε πανάξια τη νίκη. Ωστόσο, εκείνοι που έφτασαν πρώτοι κοντά στο να ανοίξουν το σκορ ήταν οι γηπεδούχοι. Ο Φαγιάρδο με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 5ο λεπτό έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Αρκάντιους Μάλαρτζ. Η πρώτη αξιόλογη φάση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 13', όταν ο Ντε Νίγκρις νικήθηκε από τον Χοσέ Ρόκα σε τετ-ατετ. Ο Ισπανός πορτιέρο σταμάτησε και πάλι τον Μεξικανό φορ πέντε λεπτά αργότερα. Ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στο 30ό λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τουάμα, ο Μελίσσης με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Αμπουχατζίρα. Ο Ισραηλινός μετά από σέντρα του Σίμιτς, έπιασε μονοκόμματο σουτ από το ύψος του πέναλτι και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ρόκα. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους “πράσινους” της Κομοτηνής στο 38', όταν αποβλήθηκε ο Ντιαλό με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 41' ο Σίμιτς κλείδωσε το ματς, κάνοντας το 3-0 με διπλή προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανθρακικός ήταν σαφώς καλύτερος. Μάλιστα, στο 66' επήλθε και αριθμητική ισορροπία, αφού ο Αμπουχατζίρα πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια, με δεύτερη κίτρινη. Στο 70' ο Πανθρακικός είχε και δεύτερο δοκάρι, με τον Μάλαρτζ να αιφνιδιάζεται από τη σέντρα σουτ του Μίτου. Η μείωση του σκορ ήρθε στο 85' με τον Ρομπέρ να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Καζάκης από τον Μελίσση.

ΣΚΟΡΕΡ: 85' πεν. Ρομπέρ – 30' Μελίσσης, 32' Αμπουχατζίρα, 41' Σίμιτς
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Τσινιάρης (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντιαλό – Τουάμα, Αμπουχατζίρα
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 39' Ντιαλό (2η κιτρ.) - 66' Αμπουχατζίρα (2η κιτρ.)