Εξαιρετικό ματς και 1-1 ανάμεσα σε Άρη και ΑΕΚ

Διαφήμιση του ποδοσφαίρου στο Χαριλάου

Διαφήμιση του ποδοσφαίρου στο «Κλεάνθης Βικελίδης» όπου Άρης και ΑΕΚ αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1. Ήταν ένα από τα καλύτερα φετινά ματς πρωταθλήματος, με ξέφρενο ρυθμό και πολλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Ο Άρης προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με τον Αμπρέου και η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 48’ με τον Σκόκο. Για τον Ντούσαν Μπάγεβιτς ήταν το ματς Νο 600 στους πάγκους της Α’ Εθνικής από το φθινόπωρο του 1989 μέχρι σήμερα.

Ο Άρης ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα του αγώνα όταν έκλεισε την ΑΕΚ στην περιοχή της. Στο πρώτο τρίλεπτο ο Σάχα έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις σε σουτ των Κάμπορα και Αμπρέου και η πίεση του Άρη καρποφόρησε στο 6ο λεπτό. Ο Νάτσο Γκαρσία εκτέλεσε κόρνερ, ο Ναφτί έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο "Λόκο" Αμπρέου με δεύτερη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Από το ριπλέι φάνηκε ότι Ουρουγουανός ήταν σε θέση οφσάϊντ αφού τον κάλυπτε μονάχα ένας παίκτης (ο Σάχα ήταν πιο μπροστά του).

Η ΑΕΚ προσπάθησε με την πάροδο του χρόνου να ισορροπήσει το ματς, αλλά ο Άρης δεν έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 44’ νέα μεγάλη ευκαιρία του Άρη με τον Σάχα να εξουδετερώνει σουτ του Γκαρσία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε εντυπωσιακά. Η ΑΕΚ ήταν μεταμορφωμένη και με εξαιρετικό σουτ του Σκόκο στο 48΄ ισοφάρισε. Στο επόμενο λεπτό, νέα βολίδα του Αργεντινού απέκρουσε ο Σηφάκης σε κόρνερ, από το οποίο ο Μπλάνκο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά η μπάλα "σταμάτησε" στο δοκάρι!

Το παιχνίδι απέκτησε πλέον απίστευτα γρήγορο ρυθμό, με την άμυνα του Αρη να μην μπορεί να ανταποκριθεί στις συνεχείς επιθέσεις της ΑΕΚ. Νέα μεγάλη ευκαιρία έχασε η ΑΕΚ στο 73΄, με τους Λεονάρντο και Νέμεθ να μην μπορούν να νικήσουν εξ επαφής τον Σηφάκη, ενώ στο 79΄ ο Αμπρέου με κεφαλιά από πολύ καλή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ο Άρης έπαιξε με αριθμητικό μειονέκτημα από το 85΄ όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ντάριο Φερνάντες. Όμως, δεν άλλαξε τίποτα στο
υπόλοιπο του παιχνιδιού και ο Αρης, έστω κι αν δεν έφτασε στη νίκη, ανέβηκε μόνος στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η ΑΕΚ βρίσκεται στην 6η.

ΣΚΟΡΕΡ: 6’ Αμπρέου – 48’ Σκόκο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπασταμάτης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αράνο, Αμπρέου, Κουλουχέρης, Ναφτί - Σκόκο, Γιάχιτς, Μάκος
ΚΟΚΚΙΝΗ: Φερνάντες (δεύτερη κίτρινη)

ΑΡΗΣ
(Ιομάρ Μαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο (46΄ Φλάβιο), Αράνο, Κουλουχέρης, Ναφτί, Κάλβο, Φερνάντεζ, Αμπρέου, Νασούτι, Κάμπορα (76΄ Ντέιλι), Γκαρσία (68΄ Κόκε)

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Καράμπελας, Γιάχιτς, Μαιστόροβιτς, Ενσαλίβα (70΄ Μάκος), Καφές, Χέρσι (57΄ Λεονάρντο), Σκόκο, Μπλάνκο (80΄ Μαντούκα), Νέμεθ