Νίκη-βάλσαμο για Ξάνθη, 2-1 την Καβάλα

Η Ξάνθη κατάφερε να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, νικώντας 2-1 την Καβάλα στα Πηγάδια. Το ματς ήταν γεμάτο, καθώς πέρα από τα τρία γκολ, υπήρχαν δύο αποβολές και ένα χαμένο πέναλτι από τον Λουτσιάνο. Η Καβάλα προηγήθηκε με τον Ιωάννου (35'), αλλά οι Στρμπα (61') και Βάλλας (85') λύτρωσαν την Ξάνθη.

Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη μπήκε πιο δυνατά στο ματς και πήρε τα ηνία από το πρώτο κιόλας λεπτό. Ωστόσο ο Κάλατς ήταν σε καλή μέρα και έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Λουτσιάνο στο 17' και τη σέντρα σουτ του Παπαδημητρίου λίγα λεπτά αργότερα. Σιγά σιγά η Καβάλα κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και στο 35' άνοιξε το σκορ, όταν ο Ιωάννου βρέθηκε απέναντι στον Γκσπούρνινγκ και με πολύ όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Ξάνθη έδειξε αποφασισμένη να ανατρέψει το σκορ. Η υπεροχή των γηπεδούχων απέφερε καρπούς στο 61'. Ο Μαρσελίνιο μετά από καταπληκτική ατομική ενέργεια πλάσαρε, με τον Κάλατς να αποκρούει. Ωστόσο, η μπάλα έφτασε στον Στρμπα που ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά.

Στο 64' η Καβάλα έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Ντικρόκ, που χτύπησε εκτός φάσης τον Μαρσελίνιο. Ωστόσο, η αριθμητική υπεροχή επανήλθε όταν αποβλήθηκε Παπαδημητρίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 73ο λεπτό.

Στο 76ο λεπτό ο Λουτσιάνο έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-1 χάνοντας πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Πόι. Όμως, η νίκη για τους “ακρίτες” ήρθε  με κεφαλιά του Βάλλα στο 85ο λεπτό.

ΣΚΟΡΕΡ: 61' Στρμπα, 85' Βάλλας – 35' Ιωάννου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ. Σταθόπουλος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βάλλας, Παπαδημητρίου – Ντουγκλάο, Κάλατς, Ντομπρασίνοβιτς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 73' Παπαδημητρίου (2η κίτρ) – 64' Ντικρόκ