Ο ΠΑΟ 2-1 τον ΠΑΟΚ με δυο γκολ του διεθνή μέσου

Ηγέτης και σκόρερ ο Κατσουράνης

Αφού δεν σκοράρουν οι επιθετικοί του, αναλαμβάνει δράση ο Κώστας Κατσουράνης στον Παναθηναϊκό! Με δυο δικά του γκολ (23’ 70’) ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΟΚ (2-1) και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό. Ο ΠΑΟΚ είχε ισοφαρίσει στο 39’ με τον Βιεϊρίνια και έχασε με δεύτερη κίτρινη στο 84’ τον Ίβιτς.

Με κινητήριο μοχλό τον Σωτήρη Νίνη οι «πράσινοι» πήραν από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού, απέναντι σε μια συμπαγή άμυνα του ΠΑΟΚ. Στο 16' σε κόρνερ του Νίνη, κεφαλιά άουτ του Σαλπιγγίδη, ενώ νέα κεφαλιά του Σισέ στο 22' πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Στο 23’ καρποφόρησε η υπεροχή του Παναθηναϊκού όταν σε σέντρα του Νίνη, ο Κατσουράνης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 30' σουτ του Σισέ πάνω στην κίνηση εξουδετέρωσε ο Χαλκιάς, και στο 34' ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε κοντινό πλασέ του Σαλπιγγίδη.

Ο Παναθηναϊκός είχε επιβάλλει το ρυθμό του, αλλά σε μια αντεπίθεση του ΠΑΟΚ στο 39’ ο Βιεϊρίνια έφυγε μπροστά και με δυνατό σουτ πέτυχε την ισοφάριση.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο αναζητώντας το νικητήριο γκολ απέναντι σ’ έναν ΠΑΟΚ που έπαιξε παθητικά. Στο 60' και σε σέντρα του Σαλπιγγίδη, ο Σισέ επιχείρησε "τακουνάκι", όμως δεν νίκησε τον Χαλκιά, ο οποίος στο 67' πραγματοποίησε εκπληκτική απόκρουση σε σουτ του Καραγκούνη έξω από την περιοχή.

Στο 66΄ ο κόσμος του Παναθηναϊκού αποδοκίμασε την επιλογή Τεν Κάτε να αντικαταστήσει τον Νίνη (με το Λέτο) και τέσσερα λεπτά αργότερα σημειώθηκε το νικητήριο γκολ. Σε όμορφο συνδυασμό των «πρασίνων» τελικός αποδέκτης της μπάλας (από πάσα Σισέ) έγινε ο Κατσουράνης που με έξοχο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χαλκιά.

ΣΚΟΡΕΡ: 23’ 70’ Κατσουράνης – 39’ Βιεϊρίνια
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπάθας (Πειραιά)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 84' Ιβιτς (2η κίτρινη)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σαριέγκι - Γκαρσία, Κοντρέρας, Σορλέν

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Γκάμπριελ, Σπυρόπουλος, Μπιέρσμιρ, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο Σίλβα (87' Σιμάο), Κατσουράνης, Καραγκούνης (89' Ρουκάβινα), Νίνης (66' Λέτο), Σαλπιγγίδης, Σισέ.

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς (76' Κρέσιτς), Γκαρσία, Τσιρίλο, Σορλέν, Κοντρέρας, Σνάουτσνερ, Σαβίνι, Φωτάκης (73' Παπάζογλου), Κουτσιανικούλης (68' Μουν), Βιεϊρίνια, Ίβιτς.