Στις καθυστερήσεις υπέκυψε η Ξάνθη στην Τούμπα

Ο Ίβιτς λύτρωσε στο 91' τον ΠΑΟΚ

Μία κεφαλιά του Βλάνταν Ίβιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε στον ΠΑΟΚ μία δύσκολη αλλά σημαντικότατη νίκη επί της Ξάνθης με 1-0. Ο «δικέφαλος» άξιζε να φτάσει στο γκολ, καθώς σε όλο το παιχνίδι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ δημιούργησε και περισσότερες φάσεις από τους αντιπάλους του, που μέχρι το τέλος μάχονταν με νύχια και δόντια για να κερδίσουν το βαθμό της ισοπαλίας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 12ο λεπτό δημιούργησε την πρώτη καλή φάση, με τον Σορλέν. Ο Γάλλος έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κατηλήγει στα χέρια του Γκσπούρνινγκ. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Βάλλας παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Φωτάκης ξεκίνησε από θέση οφσάιντ μία κούρσα για να σεντράρει, όμως ο αμυντικός της Ξάνθης έδιωξε σε κόρνερ, με την μπάλα να περνάει ξυστά από το δοκάρι.

Η μεγαλύτερη στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος ήρθε με τον Σνάουτσνερ, που στο 39’ έπιασε δυνατό βολέ, με τον Γκσπούρνινγκ να διώχνει σε κόρνερ με υπερένταση. Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα στο πρώτο ημίχρονο ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση της Skoda. Ο Πόι σέντραρε και ο Χαλκιάς με τα ακροδάκτυλα έδιωξε την μπάλα μόλις πριν φτάσει στον Σουάνη που ήταν έτοιμος να βρεθεί μόνος του με άδειο τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ διατήρησε τα ηνία του αγώνα. Στο 57’ ο Παπάζογλου βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Γκσπούρνινγκ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, όμως η Ξάνθη αντέδρασε άμεσα. Ο Στρμπα βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή του Χαλκιά, αλλά ο διεθνής πορτιέρο στάθηκε τυχερός με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του.

Στο 68’ ο Χαλκιάς χτύπησε και αντικαταστάθηκε, με τον Κρέσιτς να βρίσκεται αμέσω;ς μπροστά σε δύσκολη φάση, όμως ο Αμπένα πλάσαρε άσχημα, με τον Κροάτη πορτιέρο να σταματάει εύκολα την μπάλα. Εξαιρετική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 85’. Μετά από κάθετη πάσα του Μουσλίμοβιτς στον Κουτσιανικούλη ο νεαρός εξτρέμ βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Γκσπούρνινγκ, με τον Πολωνό να βγαίνει ακόμη μία φορά νικητής. Τελικά το γκολ έμελλε να έρθει στο 91’, όταν Ίβιτς πήρε την κεφαλιά, μετά από σέντρα του Λίνο. Ο πορτιέρο της Ξάνθης έδιωξε, όμως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή και η Τούμπα πήρε «φωτιά».

ΣΚΟΡΕΡ: 91' Ίβιτς
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Δαλούκας (Θεσσαλίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λίνο - Παπαδημητρίου, Στρμπα, Τζάγκι

ΠΑΟΚ: (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς (68' Κρέσιτς ), Σνάουτσνερ, Λίνο, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Γκαρσία, Ιβιτς, Σορλέν, Φωτάκης (75' Μουσλίμοβιτς), Βιεϊρίνια (49' Κουτσιανικούλης), Παπάζογλου

SKODA ΞΑΝΘΗ (Γιάννης Ματζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζάγκι, Κωστούλας, Βάλλας, Σταθάκης, Στρμπα, Φλίσκας, Πόι, Αλ Σαϊφί (66' Αμπένα), Σουάνης (85' Λιαπάκης)