Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, μέτριο το δεύτερο

Σούπερ Λίγκα: Λάρισα-Άρης 2-2

Ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν Λάρισα και Άρης στο Αλκαζάρ. Το πρώτο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακό, πραγματική διαφήμιση για το ποδόσφαιρο, με το σκορ να διαμορφώνεται από το 33ο κιόλας λεπτό. Όμως, η αποβολή του Ντε Νίγκρις στο 45' χάλασε την εικόνα του αγώνα, με το δεύτερο 45λεπτο να κινείται στη μετριότητα.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς. Ο Σίμιτς, στο 8ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Σηφάκη, που παρά τη θεαματική του πραγματικά εκτίναξη δεν μπόρεσε να αποκρούσει. Όμως, ο Άρης αντέδρασε άμεσα. Ο Αμπρέου προειδοποίησε στο 18΄, με τον Μάλαρτζ να απομακρύνει το σουτ του, αλλά στο 25’ ο Ουρουγουανός χτύπησε ξανά και αυτή τη φορά δεν άφησε περιθώρια στον Πολωνό πορτιέρο.

Η ΑΕΛ ξαναμπήκε μπροστά το σκορ μόλις δύο λεπτά αργότερα, με τον Τουάμα, που εκμεταλλεύτηκε την πολύ όμορφη σέντρα του Βενετίδη και έκανε από κοντά το 2-1. Η ακολουθία των γκολ συνεχίστηκε και στο 33’ ο Κόκε ισοφάρισε εκ νέου με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Το πολύ όμορφο κλίμα χάλασε στο 45’, όταν ο Ντε Νίγκρις χτύπησε άθελά του τον Ντάριο Φερνάντες, με τον Σπάθα να του δείχνει την κόκκινη κάρτα. Οι παίκτες των δύο ομάδων ήρθαν στα χέρια και ο Πειραιώτης διαιτητής σφύριξε τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός στο δευτερο μέρος ήταν σαφώς πεσμένος με τη Λάρισα να κλείνεται στην άμυνα και τον Άρη να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί την αριθμητική του υπεροχή. Μάλιστα εκείνη που είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πετύχει τρίτο τέρμα ήταν η ΑΕΛ. Στο 54’ ο Ρομέου σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μιχάλη Σηφάκη.

ΣΚΟΡΕΡ: 8’ Σίμιτς, 27’ Τουάμα – 25’ Αμπρέου, 33’ Κόκε
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Hλίας Σπάθας (Πειραιώς)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βενετίδης, Ιγκλέσιας – Φερνάντες, Νασούτι, Κόκε
ΚΟΚΚΙΝΗ: 45’ Ντε Νίγκρις

ΛΑΡΙΣΑ
(Μαρίνος Ουζουνίδης): Μάλαρτζ, Μπουκουβάλας, Βενετίδης, Μελίσσης, Ααράμπ, Τουάμα (85' Μετίν), Ρομέου, Κυριακίδης (46' Ιγκλέσιας), Σίμιτς (46' Γιαννακόπουλος), Αμπουχατζίρα, Ντε Νίγκρις

ΑΡΗΣ
(Ιομάρ Μαζίνιο): Σηφάκης, Φλάβιο, Αράνο, Νασούτι, Κουλουχέρης (73' Λαμπριάκος), Ναφτί, Φερνάντες (46' Γκρασιάν), Γκαρσία, Κάλβο (55' Χαβίτο), Κόκε, Αμπρέου