Με γκολ του Όσκαρ στο 80', «διπλό» στο Περιστέρι

Νίκησε Ατρόμητο και... απουσίες ο Ολυμπιακός

Επεισόδια στο ημίχρονο από οπαδούς των δύο ομάδων

Ο Ολυμπιακός μπορεί να παρατάχθηκε με ενδεκάδα ανάγκης κόντρα στον Ατρόμητο στο Περιστέρι, όμως κατάφερε να νικήσει με 1-0 και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας. Το «χρυσό» γκολ των Πειραιωτών πέτυχε στο 80ό λεπτό ο Όσκαρ. Στο ημίχρονο οπαδοί των δύο ομάδων συναντήθηκαν σε κυλικείο του γηπέδου και προκάλεσαν επεισόδια που είχαν ως αποτέλεσμα να καθυστερήσει η έναρξη του δεύτερου μέρους για περίπου 10 λεπτά.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ρυθμός ήταν κακός, με τις δύο ομάδες να παίζουν αναγνωριστικό παιχνίδι. Αυτός που είχε την πρώτη καλή ευκαιρία ήταν ο Ατρόμητος. Ο Τάτος βρέθηκε απέναντι στον Νικοπολίδη στο 30ό λεπτό, αλλά ο πρώην διεθνής πορτιέρο απέκρουσε εντυπωσιακά. Πέντε λεπτά αργότερα, και ο Ηλίας Κάμπας είχε ευκαιρία να βάλει τους Περιστεριώτες μπροστά στο σκορ, αλλά το σουτ του στην κίνηση πέρασε άουτ. Ο ρυθμός ξανάπεσε, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να φτάσει κοντά στην εστία του Μιχαηλίδη.

Η πρώτη αξιόλογη φάση για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε στο 55’. Ο Σοϊλέδης σούταρε από πλάγια και ο Μιχαηλίδης μπλόκαρε στη γωνία του. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μήτρογλου με σκαφτό σουτ προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Μιχαηλίδη, αλλά ο γκολκίπερ του Ατρομήτου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το γκολ της νίκης του Ολυμπιακού σημείωσε στο 80ό λεπτό ο Όσκαρ Γκονθάλεθ. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός στόπαρε μετά τη σέντρα του Γκαλέτι και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό έμελλε να είναι το τελικό σκορ, αφού ο Γκαλέτι απέτυχε να σημειώσει το γκολ της χρονιάς στο 89’. Ο Μιχαηλίδης προσπάθησε να περάσει την μπάλα πάνω από τον Αργεντινό, ο οποίος όμως αντέδρασε άμεσα και με ψαλίδι προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, ο Μιχαηλίδης διόρθωσε το λάθος του και έδιωξε σε κόρνερ.

ΣΚΟΡΕΡ: 80’ Όσκαρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Παμπορίδης (Κιλκίς)