Μετά από 4 αγωνιστικές σκόραρε ο “Γηραιός” στο ντεμπούτο του Κωφίδη

Ο Ηρακλής με Γιάκομπ 1-0 τον Αστέρα

Τέσσερις αγωνιστικές είχε να βρει δίχτυα ο Ηρακλής, όμως το πρώτο του γκολ μετά από ένα μήνα αδράνειας σήμανε και νίκη. Ο “Γηραιός”, στο ντεμπούτο του Σάββα Κωφίδη στον πάγκο, νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο Καυτατζόγλειο, χάρη σε τέρμα του Βίκτορ Γιάκομπ στο 88ο λεπτό.

Οι δύο αντίπαλοι φάνηκαν να μην έχουν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο. Με νέους προπονητές στους πάγκους οι ομάδες, έδειξαν να φοβούνται η μία την άλλη και είναι χαρακτηριστικό ότι οι μοναδικές φάσεις που ήταν άξιες λόγου στο 45λεπτο καταγράφηκαν σε ένα σουτ του Παπαστεργιανού (14΄) κι άλλο ένα του Επστάιν (30΄), εκ των οποίων το πρώτο απέκρουσε ο Αναστασόπουλος και το δεύτερο πέρασε άουτ.

Ίδιο σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Εστέβες έχασε μια ευκαιρία στο 62΄, με ένα καλό σουτ που έφυγε λίγο άουτ και τον Ηρακλή “απάντησε” στο 68΄ με τον Γιάκομπ (το πλασέ του απέκρουσε ο Αναστασόπουλος). Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα ολοκληρωθεί ισόπαλο, στο 88΄ ο πανύψηλος ΙΓιάκομπ πήρε την κεφαλιά στη σέντρα του Γιάντση και "λύτρωσε" την ομάδα του.