Σούπερ Λίγκα: Καβάλα-Πανθρακικός 3-0

Με χαρακτηριστική άνεση η Καβάλα νίκησε 3-0 τον Πανθρακικό στο “Ανθή Καραγιάννη” και συνέχισε τις καλές της εμφανίσεις στο φετινό πρωτάθλημα. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Ρόκα, παρότι ήταν καλύτεροι. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Γιάννη Παπακώστα αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί με τους Σιόντη (48'), Ιωάννου (70') και Ονουάτσι (84') να σκοράρουν.

Ο Μπέντζαμιν Ονουάτσι Ο Μπέντζαμιν Ονουάτσι Η Καβάλα απείλησε για πρώτη φορά στο 19' και στο 26' με δύο αξιόλογα σουτ των Σιόντη και Ορούμα, που πέρασαν ελάχιστα άουτ. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο Γιάχο για τη φάση του 45ου λεπτού, όταν ο Ονουάτσι ανακόπηκε με υπόδειξη για οφσάιντ του Ιωάννου που δεν επηρέαζε τη φάση, κι ενώ ο Νιγηριανός ήταν μόνος απέναντι στον Ρόκα.

Στο δεύτερο μέρος το ματς απέκτησε περισσότερο ρυθμό. Το γκολ του Σιόντη στο 48ο λεπτό, με έξυπνο ψηλοκρεμαστό σουτ, απλοποίησε την κατάσταση για τους γηπεδούχους. Στο 70΄ ο Ιωάννου "σφράγισε" τη νίκη με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Παβίσεβιτς, ενώ το 3-0 διαμόρφωσε ο Ονουάτσι στο 84΄, με το τέταρτο φετινό τέρμα του στη Σούπερ Λίγκα.

ΣΚΟΡΕΡ: 48' Σιόντης, 70' Ιωάννου, 84' Ονουάτσι