Δύο γκολ ο φοβερός Ουρουγουανός του Εργοτέλη

Ο Λεάλ έστειλε την ΑΕΚ στο -13

Στο τέλος ισοφάρισε (2-2) ο Μπλάνκο με πέναλτι

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι στο Παγκρήτιο, Εργοτέλης και ΑΕΚ ήρθαν ισόπαλοι 2-2. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Σέρχιο Λεάλ. Ο 27χρονος Ουρουγουανός πέτυχε και τα δύο τέρματα του Εργοτέλη, ενώ κέρδισε και πέναλτι, το οποίο απέτυχε να μετατρέψει σε γκολ ο Ζούνιορ. Ο Μαντούκα έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ στο 21', με τον Μπλάνκο να δίνει τελικά το βαθμό στο “δικέφαλο”, με πέναλτι στο 84ο λεπτό.

Έπειτα από ένα υποτονικό πρώτο 15λεπτο, η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να προηγηθεί στο 21ο λεπτό. Τότε, ο Καράμπελας έβγαλε σέντρα από αριστερά και ο Μαντούκα με κεφαλιά νίκησε τον Δασκαλάκη. Αμέσως μετά η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ της. Ο Σκόκο πέρασε την μπάλα στον Μαντούκα, ο Βραζιλιάνος μπήκε στην περιοχή, αλλά το διαγώνιο σουτ του πέρασε άουτ. Η Καραγεωργίου είδε ότι η ομάδα του δεν “τραβάει” και αποφάσισε να ρίξει στο ματς τον Λεάλ, ο οποίος έμελλε να είναι το πρόσωπο του αγώνα. Στο 43' ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Καφέ και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Ζούνιορ ανέλαβε την εκτέλεσή του, αλλά ο Σάχα έπεσε στη σωστή γωνία και έδιωξε.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο γήπεδο και με κινητήριο μοχλό τον Λεάλ πίεσαν την άμυνα της ΑΕΚ. Η πίεση αυτή καρποφόρησε στο 51ο λεπτό, όταν ο 27χρονος φορ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σάχα. Όμως, δεν σταμάτησε εκεί. Στο 71' ο Λεάλ έδειξε και πάλι την κλάση του, όταν απέφυγε με πανέμορφο τρόπο τον Αραούχο πριν πλασάρει με επιτυχία τον Αργεντινό πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, αλλά η εξέλιξη ήταν διαφορετική. Στο 83' η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι, καθώς ο διαιτητής Καλόπουλος έδειξε το σημείο του πέναλτι σε ανατροπή του Σκόκο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπλάνκο και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΣΚΟΡΕΡ: 51', 71' Λεάλ – 21' Μαντούκα, 83' πεν. Μπλάνκο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δ. Καλόπουλος (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζούνιορ, Ρουμπάκης, Κορδονούρης, Βερπακόφσκις - Γιάχιτς

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Ρουμπάκης, Γελαδάρης, Κορδονούρης, Σασιασβίλι, Ζούνιορ, Φραγκουλάκης, Ορφανός (54' Μπέτο), Τσεσνάουσκις (39' Λεάλ), Ρομάνο, Βερπακόφσκις
ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Καράμπελας, Μαϊστόροβιτς, Γιάχιτς, Ενσαλίβα (79' Γκερέιρο), Καφές, Μαντούκα (77' Χέρσι), Σκόκο, Νέμεθ (85' Νέμεθ), Μπλάνκο