Το πάλεψαν οι «κυανέρυθροι» που έπαιζαν με 10 παίκτες από το 7'

Δύσκολη νίκη του Παναθηναϊκού, 2-1 τον Πανιώνιο

Δύο γκολ πέτυχε ο Τζιμπρίλ Σισέ μέσα σε τέσσερα λεπτά

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να προηγήθηκε με 2-0 από το 11ο λεπτό με δύο γκολ του Σισέ, αλλά δυσκολεύτηκε να νικήσει εντός έδρας τον Πανιώνιο που έπαιζε με 10 παίκτες από το 7' λόγω αποβολής του Όμο. Οι “πράσινοι” επικράτησαν τελικά με 2-1, αφού ο Σίτο Ριέρα μείωσε στο 53', ο Πανιώνιος έφτιαξε ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για το “τριφύλλι”. Ο Τζιμπρίλ Σισέ στο 7ο λεπτό σούταρε, η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Όμο και αμέσως τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα, αφού ο Κωνσταντίνος Παπασταμάτης απέβαλε τον παίκτη του Πανιωνίου και έδωσε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Γάλλος σέντερ φορ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Μπέλιτς, για να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας του στο 11' με όμορφο πλασέ, μετά από κάθετη μπαλιά του Νίνη.

Από εκεί και μετά ο ρυθμός του Παναθηναϊκού έπεσε, με τον Πανιώνιο να παίρνει σιγά σιγά την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 33΄, ο Κουμόρτζι βρέθηκε απέναντι από τον Τζόρβα, αλλά νικήθηκε από τον διεθνή πορτιέρο, ενώ 9 λεπτά αργότερα ο Μπάλαμπαν έστειλε με απευθείας εκτέλεση φάουλ την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Πανιώνιος πήρε αυτό που άξιζε στο 53΄. Από βαθιά μπαλιά προς την περιοχή του Παναθηναϊκού και αδράνεια των Σαριέγκι και Δάρλα, ο Ριέρα με σουτ μείωσε σε 2-1. Οι "κυανέρυθροι" έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 57΄ με την κεφαλιά του Λάτκα μετά το κόρνερ του Ριέρα να περνάει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Τζόρβα. Η υπεροχή του Πανιωνίου συνεχίστηκε μέχρι τέλους, χωρίς όμως να καταφέρουν οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν σε δεύτερο γκολ.

Μετά το τελευταίο σφύριγμα του Παπασταμάτη οι παίκτες του Παναθηναϊκού αποδοκιμάστηκαν από τους περίπου 18.000 οπαδούς που βρέθηκαν στο Ολυμπιακό Στάδιο.

ΣΚΟΡΕΡ: 8' πεν, 11' Σισέ – 53' Ριέρα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπασταμάτης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κατσουράνης, Δάρλας, Γκάμπριελ, Σιμάο, Μπιέρσμιρ - Μπάλαμπαν,