Πολύ καλό ματς ανάμεσα σε Άρη και Καβάλα η οποία τελείωσε με 8 παίκτες

Ευκαιρίες, δοκάρια, αποβολές αλλά 0-0

Τελευταία ενημέρωση:

Το 0-0 ανάμεσα σε Άρη και Καβάλα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» όπου ο νέος κόουτς των «κιτρίνων» Έκτορ Ραούλ Κούπερ παρακολούθησε το ματς από σουίτα του γηπέδου. Καλό θέαμα, πολλές χαμένες ευκαιρίες κι από τις δυο ομάδες, αμφισβητούμενες φάσεις και τρεις αποβολές (!) ποδοσφαιριστών της Καβάλας.

Ο Άρη κυριάρχησε σχεδόν σ’ όλο το ματς, πίεσε για να σκοράρει αλλά και η Καβάλα δεν αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο. Η ομάδα του Γιάννη Παπακώστα κυνήγησε στις αντεπιθέσεις το γκολ ακόμα και στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Στο 20' ο Χαβίτο ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και σούταρε για να μπλοκάρει ο Κάλατς. Στο 24' «απάντησε» ο Ρινκόν με σουτ ψηλά άουτ από εξαιρετική θέση. Στο 28' το διαγώνιο σουτ του Αμπρέου πέρασε δίπλα από το δοκάρι και στο 35' σε εξαιρετική αντεπίθεση της Καβάλας, ο Ρινκόν απέτυχε να πλασάρει τον Σηφάκη.  Ένα λεπτό αργότερα ο Άρης ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Χαβίτο και στο 42' είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία, όταν το απευθείας φάουλ του Νέτο πήγε στο δοκάρι.

Η Καβάλα έμεινε με 10 παίκτες στο 68’ όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα ο Ντικρόκ και έτσι άλλαξαν οι ισορροπίες του αγώνα. Ο Άρης αύξησε την πίεση και δύο λεπτά αργότερα έχασε νέα ευκαιρία, όταν ο Χαβίτο μπήκε στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κάλατς, ο οποίος στο 74' εξουδετέρωσε το μακρινό σουτ του Κάλβο.

Στο 78' ο Άρης είχε και δεύτερο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Γκρασιάν  και στο 79', ο Χαβίτο εντελώς μόνος του, έχασε μακράν την ευκαιρία του αγώνα! Ένα λεπτό πριν τη λήξη αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη (επικίνδυνο τάκλιν) και ο Οικονόμου, ενώ στο 94’ αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα και ο Ονουάτσι για να τελειώσει η Καβάλα με 8 παίκτες το ματς! Στις καθυστερήσεις ο Κάλατς έκανε σπουδαία απόκρουση σε σουτ του Λαμπριάκου, ο Αμπρέου είχε από ευνοϊκή θέση κεφαλιά άουτ, αλλά και η Καβάλα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 92’ όταν ο Ονουάτσι μόνος
απέναντι στον Σηφάκη πλάσαρε μόλις άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νέτο, Αμπρέου, Σηφάκης - Παβίσεβιτς, Ρινκόν
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 68' Ντικρόκ (2η κίτρινη), 89' Οικονόμου, 94’ Ονουάτσι (2η κίτρινη)

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Μπουγιουκλής): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Κουλουχέρης, Ναφτί, Βαλεντίν (74' Κάλβο), Φερνάντες, Γκαρσία (55' Γκρασιάν), Χαβίτο (87' Λαμπριάκος), Κόκε, Αμπρέου.

ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Παπακώστας): Κάλατς, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Φερέιρα, Θεοδωρέλλης, Ντομπρασίνοβιτς (57' Σιόντης), Ντικρόκ, Μεντί, Ορούμα (72' Πόποβιτς), Ιωαάννου (4` λ.τρ. Ρινκόν), Ονουάτσι.