Ο Ηρακλής ισοφάρισε (1-1) στις καθυστερήσεις με τον νεαρό Βέλλιο

Ένας 17χρονος «εκτέλεσε» τον Ολυμπιακό στο 92’

Ακυρώθηκε στο 80’ κανονικό γκολ του Μήτρογλου

Με γκολ του 17χρονου Απόστολου Βέλλιου ο Ηρακλής ισοφάρισε στο 92ο λεπτό τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη (1-1) για την 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» που είχαν προηγηθεί στο 40ο λεπτό με καταπληκτικό σουτ του Μαρέσκα (ΦΩΤΟ), διαμαρτύρονται δικαιολογημένα για κανονικό γκολ του Μήτρογλου που δεν μέτρησε ως οφσάϊντ στο 80ο λεπτό. Λίγα λεπτά πριν ισοφαρίσει, προειδοποίησε ο Ηρακλής και ο Νικοπολίδης έκανε δυο σωτήριες αποκρούσεις.

Ο Ολυμπιακός σ’ ένα ακόμα ματς με πολλές απουσίες (μεταξύ άλλων Τοροσίδης, Γκαλέτι, Ζαϊρί, Όσκαρ, Ντιόγο) χωρίς να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Με τους πιτσιρικάδες Φετφατζίδη, Νικλητσιώτη στην αρχική ενδεκάδα, η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 6', όταν σε κόρνερ του Φετφατζίδη, η κεφαλιά του Ζεβλάκοφ έφυγε μόλις άουτ. Στο 10' ο εξαιρετικά δραστήριος Φετφατζίδης «έβγαλε» τον Νικλητσιώτη μόνο μέσα στην περιοχή, αλλά ο δεύτερος έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Κοβαλέφσκι. Στο 17' ο Μήτρογλου επιχείρησε να πλασάρει ψηλοκρεμαστά, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία και στο 30' το σουτ του Μαρέσκα από καλή θέση κόντραρε πάνω σε αμυντικό.

Ο Ιταλός μέσος ήταν αυτός που «ξεκλείδωσε» στο 40’ την άμυνα του Ηρακλή με κεραυνοβόλο σουτ από το ύψος της περιοχής.

Ο Φετφατζίδης ήταν πρωταγωνιστής σε άλλες δυο καλές στιγμές στο β’ ημίχρονο. Στο 47’ έδωσε τη δυνατότητα στον Μήτρογλου να ξεχυθεί μπροστά και να μπει στην περιοχή, όμως επιχείρησε να περάσει τον Κοβαλέφσκι κι έτσι κόπηκε. Στο 57' και σε προσπάθεια του Φετφατζίδη
να αλλάξει την πορεία της μπάλας σε σουτ του Νικλητσιώτη, ο τερματοφύλακας του «γηραιού» πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση, ενώ στο 64' το δυνατό σουτ του Ντουντού πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Από τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου άρχισε να πέφτει ο ρυθμός του Ολυμπιακού και ο Ηρακλής προσπάθησε να διεκδικήσει περισσότερα πράγματα στην επίθεση. Στο 80’ πάντως ακυρώθηκε -εσφαλμένα- ως οφ σάιντ γκολ του Μήτρογλου, ενώ στο 85' το απευθείας φάουλ του Ντουντού τράνταξε το δοκάρι.

Στα τελευταία λεπτά ο Ηρακλής άγγιξε δυο φορές την ισοφάριση. Ο Νικοπολίδης «σταμάτησε» στο 86’ τον Γιαννούλη και στο 88’ τον Ηλιάδη, αλλά στο 92’ νικήθηκε από το σουτ του νεαρού Βέλλιου που είχε περάσει στο 81’ στο ματς. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι είναι η πρώτη ισοπαλία (ύστερα από 14 σερί ήττες) του Ηρακλή στην έδρα του Ολυμπιακού από το 1994.

ΣΚΟΡΕΡ: 40’ Μαρέσκα – 92’ Βέλλιος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαϊας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαζαχαρίας, Ντίκα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίκο): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Ραούλ Μπράβο, Α.Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ζεβλάκοφ, Ντουντού, Νικλητσιώτης (73' Σοϊλέδης), Μαρέσκα (68' Λεντέσμα, 84' λ.τρ. Γ.Παπαδόπουλος), Φετφατζίδης, Μήτρογλου

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Μάρτος, Γιαννούλης Κατσαμπής,  Παπαζαχαρίας, Ντιέ (50' Ηλιάδης), Παπαστεργιανός, Ντίκα (81' Βέλιος), Μιλάνο (59' Κονέ), Επστάιν, Γιάντσης