Κινδύνεψε στο τέλος με ισοφάριση από τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή

Αγχώδης νίκη (2-1) του ΠΑΟΚ

Τελευταία ενημέρωση:

Αγχώδης νίκη (2-1) του ΠΑΟΚ επί του Πανθρακικού στην Κομοτηνή, όπου ο «δικέφαλος» πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων στο 55’ αλλά στο τέλος κινδύνεψε με ισοφάριση. Τα γκολ του ΠΑΟΚ σημείωσαν οι Βιεϊρίνια (26`) και Γκαρσία (55`), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 69` με τον Μπουβάλ. Ο Πανθρακικός παρέμεινε χωρίς νίκη ύστερα από 10 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

Κακό ματς στο πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να κυριαρχήσουν στο κέντρο, χωρίς να πετυχαίνουν σπουδαία πράγματα στο δημιουργικό κομμάτι. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί στο 25΄ουσιαστικά στην πρώτη αξιόλογη φάση. Ο Κλεμάν έκανε λάθος εκτίμηση, ο Τσιρίλο έγινε κάτοχος της μπάλας που έφτασε στον επερχόμενο Βιεϊρίνια, ο οποίος δεν δυσκολεύθηκε να ανοίξει το σκορ.

Ο Πανθρακικός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 43’ ο Κρέσιτς εξουδετέρωσε το σουτ του Μπουβάλ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Φαγιάρδο πλάσαρε από καλή θέση, στέλνοντας την μπάλα έξω από την εστία του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε να «καθαρίζει» το ματς στο 56’ όταν ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση ενός φάουλ, ο Ρόκα έχασε τον έλεγχο της μπάλας που κατέληξε στο βάθος της εστίας του.

Στο σημείο εκείνο οι παίκτες του ΠΑΟΚ νόμιζαν ότι τελείωσε το ματς, ο Πανθρακικός δεν το έβαλε κάτω, άσκησε πίεση και δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες. Στο 61` ο Μπουβάλ αστόχησε με κοντινή κεφαλιά και τρία λεπτά αργότερα, ο Αρσενίεβιτς δεν μπόρεσε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση. Στο 66` ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Μουσλίμοβιτς μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια, ενώ στο 69ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στον αγώνα, καθώς ο Κλεμάν έκανε σέντρα από τα αριστερά και ο επερχόμενος Μπουβάλ μείωσε με κεφαλιά «ψαράκι»σε 2-1.

Οι γηπεδούχοι άγγιξαν στην συνέχεια δυο φορές την ισοφάριση. Στο 75΄σε σουτ του Μπουβάλ, η μπάλα περνάει δίπλα από το δοκάρι του Κρέσιτς και στο 80’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τζόκιτς αφύλακτος από τη μικρή περιοχή στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ.

Το παιχνίδι παρακολούθησε από την εξέδρα ο Μάκης Κατσαβάκης που πιθανότατα θα αντικαταστήσει τη Δευτέρα στην τεχνική ηγεσία του Πανθρακικού τον Γάλλο Αλμπέρ Καρτιέ.

ΣΚΟΡΕΡ: 69’ Μπουβάλ – 25’ Βιεϊρίνια, 56’ Γκαρσία
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαραλαμπίδης (Καβάλας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τζόκιτς, Αλβες, Ενγκαμπί, Καζάκης - Βιτόλο, Κρέσιτς, Βιεϊρίνια, Λίνο

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Αλμπέρ Καρτιέ): Ροκα, Κανωτίδης (81` Στόικος), Κλεμεντ, Ενγκαμπί, Τζόκιτς, Αλβες, Κωνσταντινίδης (46` Ρομπέρ), Μίτου (55` Αρσενίεβιτς), Φαγιάρδο, Καζάκης, Μπουβάλ.

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Κρέσιτς, Σνάουτσνερ, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Λίνο, Γκαρσία, Βιτόλο, Σορλέν, Βιεϊρίνια (83` Κουτσιανικούλης), Φωτάκης (72` Παπάζογλου), Μουσλίμοβιτς.