Ο Πανιώνιος «διπλό» (1-2) στην Ξάνθη με δυο γκολ του Κροάτη

Με ηγέτη και σκόρερ τον Μπάλαμπαν

Επιβεβαίωσε την εξαιρετική του φόρμα ο Πανιώνιος που νίκησε στη Ξάνθη την Skoda με 2-1. Ήταν η τέταρτη νίκη στα τελευταία πέντε ματς της Σούπερ Λίγκας των Νεοσμυρνιωτών που είχαν ως ηγέτη και σκόρερ τον Κροάτη Μπάλαμπαν (18’ 85’). Η Ξάνθη, που έχασε για πρώτη φορά φέτος στην έδρα της, είχε ισοφαρίσει στο 56’ με τον Πολωνό Ζιέντσουκ.

Ο Πανιώνιος από το ξεκίνημα του αγώνα μπήκε δυνατά, επέβαλλε τον ρυθμό του και απέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Έτσι στο 4ο λεπτό, ο Γκσπούρνινγκ απέκρουσε  σουτ του Μπάλαμπαν, ενώ στο 9` οι γηπεδούχοι απάντησαν με το δυνατό σουτ άουτ του Κιντάνα.

Η υπεροχή του Πανιωνίου καρποφόρησε στο 18’  όταν ο Μπάλαμπαν έγινε αποδέκτης της μπάλας από έξοχη μεταβίβαση του Μανιάτη και την πέρασε πάνω από τον εξερχόμενο Γκσπούρνινγκ (0-1). Στο 32’ η Ξάνθη απείλησε με εκτέλεση φάουλ (άουτ) του Λουτσιάνο, ενώ στο 37΄ νέα ευκαιρία του Μπάλαμπαν που εξουδετέρωσε ο Αυστριακός γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη αντέδρασε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 56’ με δυνατό σουτ του Ζιέντσουκ.

Όσο περνούσε η ώρα, οι δυο ομάδες πρόσεχαν περισσότερο τις άμυνες τους, αλλά ο Πανιώνιος ήταν πάντα πιο επικίνδυνος όταν έβγαινε μπροστά. Έτσι στο 85ο λεπτό ο Ριέρα έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Μπόσκο Μπάλαμπαν με προβολή από κοντά χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

ΣΚΟΡΕΡ: 56’ Ζιέντσουκ – 18’ 85’ Μπάλαμπαν
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αμπάρκιολης (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ :Ριέρα, Μανιάτης, Στίβαρ

SKODA ΞΑΝΘΗ (Γιάννης Ματζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζάγκι, Βάλλας, Κωστούλας, Φλίσκας (62` Ταϊντέρ), Στρμπα (27` Σταθάκης), Ζιέντσουκ, Κιντάνα, Πόι, Λουτσιάνο (72` Στίβαρ)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Εμίλιο Φερέρα): Μπέλιτς, Μανιάτης, Τζαβέλα,  Λάτκα, Κοντοές, Νικολάου, Κουμορτζί, Σκούφαλης (76` Εστογιανόφ), Γουνδουλάκης (87` Αναστασόπουλος), Ριέρα, Μπάλαμπαν (89` Σιόβας)