Στο 0-1 ο Τζόρβας έκανε δυο σπουδαίες αποκρούσεις

Νίκη κορυφής ο ΠΑΟ (2-0) στη Λιβαδειά

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή του ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 στη Λιβαδειά και έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή. Σκόραραν με αυτογκόλ στο 67’ ο Καρακώστας και στο 81’ ο Σισέ. Στο 0-1 ο Τζόρβας πραγματοποίησε δυο σωτήριες αποκρούσεις κρατώντας έτσι όρθιο τον Παναθηναϊκό.

Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στο πρώτο μέρος, καθώς είχαν απέναντι μια ομάδα που αμυνόταν οργανωμένα. Ο Σισέ έχασε τις δυο καλές ευκαιρίες. Στο 5ο λεπτό, από τη σέντρα του Σεϊταρίδη, ο Γάλλος επιθετικός με προβολή σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Καρακώστα, ενώ στο 22`, από την παράλληλη σέντρα του Σπυρόπουλου, ο αμαρκάριστος Σισέ σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Τεν Κάτε πέρασε στη συνέχεια στον άξονα τον Νίνη και με την είσοδο των Σαλπιγγίδη, Γκάμπριελ προσπάθησε να δώσει μεγαλύτερη επιθετική ώθηση στην ομάδα. Ο Παναθηναϊκός πάντως συνέχισε να είναι ακίνδυνος με εξαίρεση μια κοντινή κεφαλιά του Κατσουράνη στο 66’ που εξουδετέρωσε ο Καρακώστας.

Ένα λεπτό αργότερα πήρε προβάδισμα ο Παναθηναϊκός. Από το κόρνερ του Γκάμπριελ, ο Βύντρα έπιασε την παράλληλη κεφαλιά και ο Καρακώστας στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε με το πόδι την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (0-1).

Στα επόμενα λεπτά ο Λεβαδειακός προσπάθησε να αντιδράσει, βγήκε στην επίθεση και δημιούργησε δυο ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Στο 76΄ο Τζόρβας απέκρουσε με εντυπωσιακή εκτίναξη στο σουτ του Ναπολεόνι, ενώ τρία λεπτά αργότερα και πάλι σε σουτ του Ναπολεόνι ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Οι «πράσινοι» κλείδωσαν το ματς στο 81’ όταν από την πάσα του Ζιλμπέρτο Σίλβα στην πλάτη της άμυνας του Λεβαδειακού, ο Σισέ βρέθηκε απέναντι στον Καρακώστα και με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

ΣΚΟΡΕΡ: 67’ αυτογκόλ Καρακώστα, 81’ Σισέ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τριτσώνης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαρτορέλ, Ταραλίδης, Μπάρκογλου - Νίνης

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Κίκε Ερντάντεθ): Καρακώστας, Μουλόπουλος, Μαρτορέλ, Μασάδο, Κόλτζος, Ζησόπουλος, Μπράνκο (46` Σερζίνιο), Ταραλίδης (71` Αγκάλι), Μπάρκογλου, Ναπολεόνι, Μπαλβορίν (46` Βασιλείου).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Σεϊταρίδης (46` Γκάμπριελ), Σπυρόπουλος, Καντέ, Βύντρα, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σιμάο (46` Σαλπιγγίδης), Κατσουράνης, Νίνης, Λέτο, Σισέ.