Ηττα... σκέτη μαχαιριά

Στο κρισιμότερο παιχνίδι της χρονιάς και παρά τη συγκλονιστική παρουσία των περίπου 2.500 φιλάθλων του ο ΑΣ Τρίκαλα υποχρεώθηκε σε ήττα από τον Πανιώνιο με 64-68. Μια ήττα που χαρακτηρίζεται οδυνηρή για τη θεσσαλική ομάδα, καθώς για να αποφύγει τον υποβιβασμό θα πρέπει να κερδίσει μέσα στο Περιστέρι και ταυτόχρονα ο Ηλυσιακός να ηττηθεί από την ΑΕΚ στο Ελληνικό.

Στο κρισιμότερο ματς, τα Τρίκαλα δεν είχαν «απαντήσεις» για τον Πανιώνιο Στο κρισιμότερο ματς, τα Τρίκαλα δεν είχαν «απαντήσεις» για τον Πανιώνιο Το άλλο ευνοϊκό σενάριο για τους Θεσσαλούς είναι η τετραπλή ισοβαθμία (με ΑΕΚ, Ηλυσιακό και Καβάλα), που «ρίχνει» στην Α2 την Καβάλα. Το σίγουρο είναι ότι χωρίς νίκη στο Περιστέρι τα Τρίκαλα «τελειώνουν» οριστικά...

Ο ΑΣ Τρίκαλα, παρά το γεγονός ότι πήρε αρκετές φορές διαφορά που πλησίασε ακόμα και τους δέκα πόντους (28-19, 33-24) πήγε στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με μόλις έναν πόντο μπροστά (37-36) με τον Δημήτρη Παπανικολάου του Πανιωνίου να κάνει εντυπωσιακό παιχνίδι και τους γηπεδούχους να μην μπορούν να βρουν τρόπους να τον σταματήσουν.

Ο πολύπειρος «Παπ» όχι απλά πέτυχε 24 πόντους, αλλά ήταν αυτός που ισορρόπησε το παιχνίδι ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας μάλιστα το καθοριστικό τρίποντο στο τελευταίο λεπτό και μαζί με τους Μπράιαντ - Ερτσέγκ έκανε τη διαφορά και στη συνέχεια.

Στην καθοριστική επίθεση των Τρικάλων (με το σκορ στο 62-66, μόλις 20'' πριν από το τέλος) ο Νοέας δεν βρήκε στόχο σε τρίποντο από τη γωνία, ενώ στη συνέχεια ο Μπράιαντ με μία στις τρεις βολές σημείωσε το 62-67. Ο Αποστολίδης μείωσε σε 64-67, εφτά δεύτερα πριν από το τέλος, και ακολούθησε φάουλ πάνω στον Παπανικολάου. Αυτός ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές του κι έτσι διαμόρφωσε το τελικό 64-68.